Projekt Myslitelé získal Hlavní cenu Designbloku
Vytvořeno: 11. 10. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Projekt Myslitelé získal Hlavní cenu Designbloku

 

Hlavní cenu získal projekt Myslitelé, za nímž stojí Ateliér fotografie II společně se značkou Vitra.

 Za projektem Myslitelé stojí studenti Ateliéru fotografie II pod vedením Václava Jiráska a Štěpánky Stein ve spolupráci se společností Vitra. Fotografické portréty myslitelek a myslitelů aktivních v našem kulturním prostředí obsadily prostor bývalé počítačové místnosti v Gabriel Loci. Výběr portrétovaných se zaměřil na kapacity na poli filozofie, sociologie, ekonomie, mediálních studií, literatury, vědy a dalších společenských věd a nenuceně připomíná význam těchto disciplín v extrémních situacích, jakou současný souběh několika krizí bezpochyby je. Portréty provázejí objekty Vitra, které fungují jako pomyslné měřítko současného západního člověka a protipól k abstraktnímu myšlení.

„Vitra se dlouhodobě soustředí kromě komerčních aktivit také na kulturně obohacující projekty, které často vznikají právě s umělci a soudobými mysliteli. Tomu koneckonců odpovídá i podoba celého Vitra kampusu, který se letos rozrostl o novou sochu umělkyně Nathalie Du Pasquier. Jsme rádi, že na projektu Myslitelé jsme mohli spolupracovat s mladými talenty hned ze dvou Ateliérů pražské UMPRUM. Moderní fotografie, provokativní i humorný pohled objektivem nastupujících talentů plně souzní s identitou značky a věřím, že osloví také návštěvníky Designbloku,” popsal spolupráci Jiří Zavadil, ředitel společnosti Vitra pro ČR a Slovensko.

„Se spoluprací s významnými podniky a zástupci průmyslové výroby má UMPRUM dlouhodobé zkušenosti. Jednou takovou společností je i Vitra, se kterou máme možnost se podílet na společném projektu již poněkolikáté. Letošní instalace akcentuje kulturně-společenské téma „Myslitelů“. Participace právě na takových tématech, kdy se vzájemně propojí akademická instituce a významná firma, jakou Vitra bezpochyby je, považuji za mimořádně zajímavou. Dokazuje to pestré možnosti kooperace“, říká prorektor pro Vnější vztahy a mezinárodní spolupráci UMPRUM Radek Sidun.

 

Foto: Tomáš Zumr