Studentky UMPRUM obsadily výběr Erste Premier Talent Display 2020
Vytvořeno: 1. 10. 2020 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

 Studentky UMPRUM obsadily výběr Erste Premier Talent Display 2020

 
7. 10. – 11. 10. 2020

Openstudio, Gabriel Loci, Holečkova 106/10, Praha 5

 

Nestává se často, aby se ve výběru přehlídky sešly pouze studentky jedné školy. Tak je tomu i v letošní Erste Premier Talent Display, která v rámci Designbloku každoročně představuje výběr talentovaných mladých studentů. Letos se do výběru dostaly Karolína Vintrová z Ateliéru produktového designu, Marieta Tendenacová z Ateliéru skla, Tatiana Piussi z Ateliéru módní tvorby, Tereza Sluková z Ateliéru keramiky a porcelánu a Marie Urbánková z Ateliéru filmové a televizní grafiky, všechny z pražské UMPRUM.

Jak uvádí časopis Dolce Vita „Projekty pěti vybraných studentek nezávisle na sobě komentují současný rozpolcený stav světa, ohlíží se k tradici, hodnotám a člověku samému“.

Tereza Sluková z Ateliéru keramiky a porcelánu na přehlídce představí sérii porcelánových uren „Manifest mnohosti“, které reflektují tendence zmnožování identity a přejímání společenských rolí, které je způsobeno fragmentací prožitku a tlakem na produktivitu.

Karolína Vintrová, která svou práci vytvořila během stáže v Ateliéru skla, reaguje ve své plastice z opálového skla na touhu po kráse, povrchnost make-upu, líčení a maskování.

Marieta Tendenacová studentka Ateliéru skla je na přehlídce zastoupena svou plastikou Ophelia. Tento kinetický objekt z tisíců kinetických vláken přenáší světelný portrét skrze vodu. Místo idealizovaného portrétu mladé dívky pracuje s fotografií staré ženy bez domova. Vyobrazení evokuje příběh ženy 21. století, žijící na okraji společnosti, která byla náhodně vyplavena čističkou odpadních vod.

Marie Urbánková z Ateliéru filmové a televizní grafiky je zastoupena krátkým filmem 107 let Bohunky Nobilisové vytvořeným k výročí 100 let od založení republiky. Využívá v něm rozsáhlý archiv celoživotní korespondence své 107 leté prababičky. Prostřednictvím sledu rozanimovaných pohlednic je divák provázen klíčovými momenty naší nedávné historie.

Tatiana Piussi je posluchačkou ateliéru módní tvorby a do Erste Premier Talent Display byla vybrána se svou kolekcí Sáčky. Celá kolekce je vytvořena z recyklovaných plastových sáčků. Tatiana dává neestetickému novou estetiku, kritizuje marnivost jednorázovosti a všudypřítomnost plastového materiálu.