Tam a zpátky. Současný design, architektura a urbanismus v ČR
Vytvořeno: 3. 11. 2015 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Tam a zpátky. Současný design, architektura a urbanismus

Vernisáž: úterý 10. 11. 2015 od 18 h

11. 11. 2015–5. 1. 2016

Galerie UM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Otevřeno: po - so 10 – 18 h, vstup zdarma

  

6 příkladů: Stárnoucí šaty Zuzany Kubíčkové • Staronové boty Zuzany Ševčíkové a Elišky Kuchtové • Hřbitovní písmo Vojtěcha Říhy • Okamžitý telefon Jana Čtvrtníka • Přizpůsobivý dům Ondřeje Michálka • Černobílá krajina Jana Vybírala


Výstava Tam a zpátky představuje záměrně úzký výběr šesti příkladů z oblasti současného designu, architektury a urbanismu posledních několika let. “Kritériem výběru byla tematizace času, respektive různé roviny časů současnosti,” vysvětlují koncepci kurátoři výstavy, kteří jsou současně pedagogy Katedry teorie a dějin umění UMPRUM.

Co vlastně dnes znamená být současným, jaká je temporalita přítomnosti? 

Zjevně to přesahuje rovinu soustředění se výhradně na to, co se odehrává právě teď. Některé současné práce se záměrně vracejí k předobrazům minulosti, jiné se naopak obracejí do budoucnosti.  Některé jsou zvláštní kombinací obojího; mohou být passéistické a zároveň vizionářské. Mezi těmito ostrými protiklady, mezi inspiracemi a pohledy zpátky do minulosti a tam do budoucnosti je několik dalších rovin času, které se dotýkají otázek prchavosti, dočasnosti, efemérnosti a naopak také otázek trvání, věčnosti.

 

K výstavě je k dispozici skládačka se stručnou prezentací šestice projektů v česko-anglické verzi a publikace, jejíž součástí jsou odborné studie, rozhovory s významnými osobnostmi a řada obrazových reprodukcí.
Lada Hubatová-Vacková, Pavla Pauknerová, Cyril Říha (eds.),
Tam a zpátky. Současný design, architektura a urbanismus, UMPRUM Praha 2015, 538 tiskových stran.

 

 

 

 

 


Číst více...

Tisková zpráva ke stažení