UMPRUM na Designbloku 21
Vytvořeno: 9. 10. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Výstava v rámci Designbloku 21 

Myslitelé

Vytvořeno: 9. 10. 2021
Výstava v rámci Designbloku 21 

Cesta do pravěku

Vytvořeno: 9. 10. 2021
Výstava v rámci Designbloku 21 

ATELIÉR K.O.V. – INSPIRACE ARCHITEKTUROU

Vytvořeno: 9. 10. 2021
Výstava v rámci Designbloku 21 

Mikolášková&Drobná - Scene Collection

Vytvořeno: 9. 10. 2021
Vytvořeno: 9. 10. 2021

UMPRUM na Designbloku 2021

6. – 10. 10. 2021

 

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze je nerozlučně propojena s designem, a proto nemůže chybět ani na letošní přehlídce Designblok. Tentokrát bude škola zastoupena hned několika projekty – představí své nové technologické centrum UMPRUM Mikulandská, Ateliér fotografie II vystaví projekt Myslitelé, Ateliér keramiky a porcelánu se bude prezentovat posledním semestrálním úkolem „Cesta do pravěku“ a Ateliér K.O.V. se uvede pracemi na téma Inspirace architekturou. Ateliér filmové a televizní grafiky u příležitosti výstavy ANIMACE 70 připravil během Designbloku speciální promítání a workshopy.

Pro UMPRUM je bezesporu nejvýznamnější událostí chystané otevření nového technologického centra v Mikulandské ulici. Ve spolupráci s jeho architekty Ivanem Kroupou, Janou Moravcovou a Tomášem Zmekem připravila pro návštěvníky Designbloku expozici UMPRUM MIKULANDSKÁ podrobně seznamující s touto budovou.

Stavbu, multifunkčnost a mezioborovou provázanost reprezentuje fragment trubkové fluorescenční skulptury. Jejím autorem je architekt Ivan Kroupa, který touto scénickou instalací demonstruje mezioborové přesahy, ať už v rovině architekt-volný umělec, tak v realizaci přestavby v Mikulandské ulici. Výtvarné zhmotnění projektu doplní ukázka židlí UM speciálně navržených pro tuto budovu a její provozy. Dále budou k dispozici doprovodné texty, plány a video seznamující s novým technologickým centrem, průběhem stavby a výhledy do budoucna. 

Velmi zdařilou ukázkou spolupráce je projekt Myslitelé, na kterém pracoval Ateliér fotografie II ve spolupráci se společností Vitra Koncept. Studenti zachytili portréty 20 lidí působících v různých oborech, kteří jsou aktivní v našem společenském a kulturním prostředí, a nejsou jim lhostejné současné problémy světa. Kromě portrétů těchto výjimečných osobností s nimi mladí fotografové připravili rozhovory, které vyjdou knižně.

Téma expozice Ateliéru keramiky a porcelánu ovlivnila covidová omezení a nemožnost pracovat ve školních dílnách. Zadání „Cesta do pravěku“ přivedlo studenty ke zkoumání starodávných postupů při výrobě keramiky, které nebyly závislé na sofistikovaném dílenském vybavení. Studenti téma uchopili velmi kreativně, jejich práce jsou různorodé jak z hlediska využívaných technik, tak nápadů.

 Expozice „Ateliér K.O.V. – Inspirace architekturou“ se na rozdíl od předchozích prezentuje v prostorách Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Studentky a studenti ateliéru vytvořili jedinečné kolekce inspirované architektonickými velikány. Kromě autorských šperků je na výstavě k vidění například soubor klik pro dané stavby nebo malé domečky pro panenky.

 Aktivity UMPRUM doplní speciální program k výstavě Ateliéru filmové a televizní grafiky ANIMACE 70 / Sedm desetiletí ateliéru animace na UMPRUM. O víkendu 9. a 10. září se mohou návštěvníci těšit na speciální projekce a workshopy, které proběhnou v Galerii UM, v hlavní budově UMPRUM poblíž Uměleckoprůmyslového musea.

Kromě pěti expozic školy se na Designbloku, představí se svými samostatnými výstavami i řada studentů nebo čerstvých absolventů UMPRUM.

UMPRUM MIKULANDSKÁ
Ateliér keramiky a porcelánu / Cesta do pravěku
Openstudio Gabriel Loci, Holečkova 106/10, Praha 5
Denně 10 – 22 h


Ateliér fotografie II / Myslitelé
Superstudio Gabriel Loci, Holečkova 106/10, Praha 5
Denně 10 – 22 h

 

Ateliér K.O.V. – Inspirace architekturou
Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ulice 17. listopadu 2, Praha 1
Denně 10 – 18 h

 
ANIMACE 70 / Sedm desetiletí ateliéru animace na UMPRUM
Galerie UM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Sobota 9. 10.
10 – 14 h – projekce + workshop animace  
14 – 18 h – Slavnostní uvedení a představení nově digitalizovaných snímků s kurátory

Neděle 10. 10.
10 – 14 h – projekce + workshop animace
14 – 18 h – projekce, dernisáž