UMPRUM na Designbloku 2017
Vytvořeno: 21. 10. 2017 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Vítěz soutěže karafy "Voda pro Afriku" 

Karafa Vendulky Prchalové na podporu "Voda pro Afriku"

Vytvořeno: 21. 10. 2017
Vytvořeno: 21. 10. 2017
Prezentace na Designbloku 

UMPRUM SKLO PRO VEOLII

Vytvořeno: 21. 10. 2017
Spolupráce s T-Mobile 

Aleš Kachlík - Taste Magenta

Vytvořeno: 21. 10. 2017
Aleš Kachlík a Tereza Froňková s OlgojChorchoj 

Klasické školní židle slaví svůj velkolepý návrat

Vytvořeno: 21. 10. 2017

V letošním ročníku se UMPRUM na přehlídce Designblok nepředstavuje samostatně. Celoškolní expozici nahrazuje řada samostatných výstav projektů vybraných ateliérů, studentů a pedagogů školy.

Přehled vystavujících:

UMPRUM SKLO pro VEOLII

Ateliér skla UMPRUM představí téměř roční spolupráci se značkou VEOLIA, jejíž výsledkem je kolekce 19 karaf na vodu. Křišťálové karafy na vodu v sobě spojují špičkovou estetiku s maximální funkčností. Proběhne soutěž vystavených prací a nejúspěšnější karafa bude od začátku listopadu prodávána v rámci projektu Voda pro Afriku.  

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o karafu pro Veolii proběhne 26. 10. v 17 hodin v Superstudiu Designbloku.

Vystavující studenti: David Černý, Emel Erdem, Diána Farkas, Adam Hanšut, Valentina Hejdová, Daniela Chodilová, František Jungvirt, Shynar Kaliyeva, Sebastian Kitzberger, Jana Němcová, Lenka Němcová, Dominika Petrtýlová, Vendulka Prchalová, Eduard Seibert, Volha Smolnikava, David Šedina, Marieta Tedenacová, Helena Todd, Dávid Valovič

Gramofony Ateliéru produktového designu

Ateliér produktového designu letos vystavuje bakalářské práce svých studentů. Matěj Coufal, Kateřina Kučerová a Petr Vykoukal navrhli tři rozdílné gramofony. Ve spolupráci s výrobcem SEV Litovel se jim podařilo vytvořit funkční produkty, které jsou ukázkou toho, proč je tato technologie stále aktuální a nabývá na čím dál větší oblibě. High-end gramofon s tangenciálním ramínkem společně s uživatelsky přívětivým minimalistickým gramofonem vedle kuriozního přehrávače, který využívá principu vedení zvuku kostí, si vysloužily nominaci za nejlepší školní prezentaci na Ceny Designbloku.

Studenti UMPRUM na Erste Talent Display

Erste Talent Display - výstavní program Designbloku určený pro české talentované studenty designu. Erste Premier, generální partner Designbloku, poskytuje prostor talentovaným studenům designu, které vybere kurátorská rada Designbloku. Jejich práce jsou vystaveny v rámci výstavy Erste Talent Display v Openstudiu Designbloku. Studenti jsou vybíráni ze všech odvětví designu: produktový design, móda, šperk, grafický design, ilustrace.
UMPRUM v tomto ročníku reprezentují:
Dominika Petrtýlová, Ateliér skla - Stereogrammemories
Daniela Chodilová, Ateliér skla
Adam Kost, Ateliér designu oděvu a obuvi
Jakub Křelina, Ateliér K.O.V.
Monika Martykánová, Ateliér keramiky a porcelánu

Aleš Kachlík - Taste Magenta

Taste Magenta je projekt, který na letošním Designbloku s tématem jídlo, prezentuje využití aktuální technologie. Tím jsou samozřejmě 3d tisk, proto jsme nechali vyvinout s firmou Trilab nové tiskárny, které zpravovávají tuto náročnou surovinu do co nejlepšího výsledku.
Taste Magenta je vlastně doplňení značky Love Magenta, kde nám jde o kombinaci mnoha smyslových zážitků, jednak v energičnosti této silné barvy, ale i ve spojení s maximálním chuťovým zážitkem.
Autorem projektu je student Ateliéru produktového designu UMPRUM Aleš Kachlík.

RESIDUUM - untitled collective

RESIDUUM je produktová řada, která slučuje dva materiály; protiklady, které se setkávají ve vyrovnané alianci. Kolekce kontrastuje textury a technologie a utváří z nich jednotný celek, soulad dvou oddělených světů pracujících v užitečné harmonii.
Pod untitled collective se skrývá skupina studentů UMPRUM - Cyril Dunděra, Ondřej Lalák a Jan Večerek z Ateliéru designu nábytku a interiéru a  Bonifác Beneš z Ateliéru produktového designu UMPRUM.

Johana Němečková a Barbora Vildová - Óda

Óda je společný projekt Johany Němečkové a Barbory Vildové z Ateliéru designu nábytku a interiéru, ve kterém se namísto dohánění nejnovějších trendů naopak otáčí zpět a pomalu se navrací k tomu, co už tu dříve bylo. Hledají staré a často i zapomenuté tradice, krásné dílny a opravdové mistry svého řemesla. Hledají ověřené principy starých forem a s rozvahou je přibližují současné estetice, aby je navrátily tam, kam vždycky patřily, tedy do domácností. A hlavně se snaží, aby tyto tradice neupadly v zapomnění.
Óda je oslavou vířící prach usazený na kráse klasických českých řemesel. Citlivě je propojuje se současným, ale rovněž autentickým přístupem. S pokornou drzostí narušuje tradici, aby mohla být udržena.

 

Eduard Seibert - 2x1,5kg

Eduard Seibert z Ateliéru skla vystavuje svítidlo 2x1,5kg. Je to kladka se dvěma závažími utavených z černého a šedého skla, z nichž jedno svítí. Lze upravovat výškovou úroveň osvícení. Pracuje i s kumulací svítidel, umožňuje vytvořit množství kombinací a kompozic, jednou snad vývoj svítidla pokročí i k choreografii.

 

Jiří Pelcl - SYMBIOSA

Designér a prorektor UMPRUM Jiří Pelcl vystaví v Art House kolekci váz SYMBIOSA - nekonečná láska materiálů.

Rony Plesl pro Rückl

Rony Plesl, vedoucí Ateliéru skla, v roli art directora značky Rückl vystaví svoji roční práci. Jedná se o celý koncept nové tváře značky. Na projektu se podílí také studio Najbrt, architekt Josef Pleskot, fotografové BoysPlayNice a  Anna Pleslová

 

Aleš Kachlík a Tereza Froňková s OlgojChorchoj a Davidem Karáskem - židle pro MEYTO

Typické české školní židle, jaké si pamatujeme z dob socialismu, jsou zpět. Tentokrát ovšem v novém, moderním kabátě. Na letošním Designbloku, je představí společnost MEYTO. Dvě kolekce školních židlí a stolků vznikly v rámci spolupráce s Ateliérem produktového designu UMPRUM a studiem Olgoj Chorchoj - Michalem Froňkem a Janem Němečkem, kteří ateliér vedou. Designéry prezentovaného nábytku jsou student UMPRUM a zároveň ArtDirector společnosti MEYTO Aleš Kachlík, který stojí za kolekcí s názvem Bohém, a Tereza Froňková spolu se studiem Olgoj Chorchoj a absolventem UMPRUM Davidem Karáskem, kteří navrhovali kolekci Eska.

 

Milan Pekař - Váza na stole


Milan Pekař, asistent Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM, na letošním Designbloku představí keramické objekty "Nábytek". Objekty vycházejí z běžného tvarosloví nábytku, bez přílišných obav o jejich primární funkci.

Studio VRTIŠKA • ŽÁK - kolekce nábytku pro Javorina

Studio VRTIŠKA • ŽÁK představí na letošním Designbloku kolekci nábytku a bytových doplňků pro slovenskou firmu Javorina.
Javorina patří se svojí 70-ti letou tradicí mezi nejstarší výrobce masivního nábtyku v Čechách a na Slovensku. Na tuto tradici jsme se pokusili navázat a vzít si za inspiraci místní faunu a flóru, které vtiskly nové kolekci identický punc a rukopis.
Roman Vrtiška a Vladimír Žák vedou na UMPRUM Ateliér designu nábytku a interiéru.

Klára Horáčková - v projektu SOLID LIQUID a PROJEKTUŽUM

Klára Horáčková je asistentkou v Ateliéru skla UMPRUM a na Designbloku představí své práce hned ve dvou projektech - SOLID LIQUID a PROJEKTUŽUM

Solid Liquid je projekt autorské dvojice Kláry Horáčkové a Jaroslava Chramosty. Název odkazuje k podstatě materiálů, s nimiž autoři pracují – na letošním Designbloku představují série interiérových objektů z průsvitného betonu "Membranes" a z taveného skla: "Evolution".

PROJEKTUŽUM - Užité umění – neopakovatelné, rukodělné, rozmanité, pracné, nezjednodušené. Umění, které si můžeme užít. Projekt skupiny autorů: Klára Horáčková, Jaroslav Chramosta, Dagmar Pánková, Ladislav Průcha, František Antonín Skála, Jaroslav Šára, Soňa Třeštíková