UMPRUM na výstavě Pokoje 2019
Vytvořeno: 30. 10. 2019 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Pokoje 2019

8. 11. - 17. 11. 2019
Desfourský palác, Na Florenci 21, Praha 1

 

Osmý ročník přehlídky mladého umění POKOJE proběhne od 8. do 17. listopadu 2019 v Praze. Již tradičně se jí účastní studenti uměleckých vysokých škol, kteří promění opuštěnou budovu v samotném srdci hlavního města. Jejich útočištěm se letos stal chátrající Desfourský palác, jehož prázdné místnosti na deset dní zaplní site-specific instalacemi na společné téma svéráz. Přehlídky se za UMPRUM účastní Žaneta Reková a Matěj bílek z Ateliéru malby, Jan Šimsa z Ateliéru filmové a televizní grafiky a Antonie Stanová a Julie Slauka za Ateliér s hostujícím umělcem. Autorem letošního grafického vizuálu Pokojů je student Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace Filip Kopecký. 

Jan Šimsa z Ateliéru filmové a televizní grafiky představuje svou práci Horor Vacui. Ve své autorské knize zkoumá strach z prázdnoty v dějinách umění i v širších souvislostech. Ateliér malby reprezentuje projekt "Dotýká se zemského povrchu, zatímco oblak nikoliv" Žanety Rekové a Matěje Bílka. Za Ateliér s hostujícím umělce bude možné vidět instalaci "Just because it's taken you three years to notice, doesn't mean no one else has spotted I'm a girl” studentek Antonie Stanové a Julie Slauky. Autorky se ve své práci nostalgicky ohlíží a zhodnocují dětské ženské hrdinky, ikonické postavy na počátku tisíciletí, které jim byly vzorem. Ty se tak vztahují k tématu pokojů nejen skrze průbojnost v do té doby silně maskulinní popkulturní reprezentaci hrdinských typů, ale jsou také dalším krokem v proměně chápání ženské identity. Je to vděčný návrat k dětským obsesím, pochvalné pokývnutí s lehce ironickým podtextem.

Na proměně zchátralých místností místností Desfourského paláce se podílelo 30 ateliérů ze 13 uměleckých vysokých škol. Výběr vystavujících vzešel z celonárodní výzvy. Společným tématem studentských instalací je pro letošek SVÉRÁZ a tématika jedinečnosti, odlišnosti, specificity či originality v umění. Kromě řady různých expozic se návštěvníci mohou těšit na sérii přednášek, komentovanou prohlídku a workshop praktických rad pro umělce, teoretiky a kurátory. Novinkou přehlídky je kurátorský pokoj, ve kterém přizvaná kurátorka a umělkyně Magdalena Jadwiga Härtelová, představí svůj pohled na mladou uměleckou scénu.

Všechny informace jsou k dispozici na webových stránkách: www.prehlidkapokoje.cz

 

 

 

Doprovodný program:

 

čtvrtek 14. 11. od 17:00 do 20:00
série přednášek o spolupráci v umění. Po poslední přednášce proběhne vyhlášení výsledků ceny odborné poroty a ceny diváků. Přednášky jsou určeny pro studenty uměleckých škol i širší veřejnost. Více informací naleznete zde: https://1url.cz/JMP8z

 

pátek 15. 11. od 17:00
workshop praktických rad pro umělce i teoretiky s názvem Jak hacknout svět umění. Více informací naleznete zde: https://1url.cz/wMPOn

 

sobota 9. 11. od 16:00
komentovaná prohlídka s kurátorkou M. J. Härtelovou a ředitelkou Pokojů Kristýnou Péčovou. V průběhu konání akce se odehrají také performance či koncerty vystavujícíh studentů.

 

Všechny doprovodné programy jsou zdarma.