UMPRUM oslaví 150. výročí od narození Jana Kotěry
Vytvořeno: 16. 12. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

UMPRUM oslaví 150. výročí od narození Jana Kotěry

 

Letošního 18. prosince si kulturní veřejnost připomene 150 let od narození významného architekta a pedagoga Jana Kotěry. Toto významné výročí oslaví i Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, na které působil 12 let a významně ovlivnil směřování nejen školy, ale i mladé generace architektů.

Jan Kotěra vystudoval Akademii výtvarných umění ve Vídni ve škole architektury Otto Wagnera. Pobyt v této škole byl pro Kotěru určující zkušeností. Získal zde znalosti, jak navrhovat současné obytné domy, hotely, či průmyslové stavby a zároveň se nechal inspirovat modernistickou doktrínou o závislosti architektonické poetiky na faktorech funkce a konstrukce.

Na tehdejší Uměleckoprůmyslovou školu, do speciální školy pro architekturu, nastoupil jako pedagog v roce 1898. Stal se tak zásadní posilou v prosazování „nového ducha“. Jeho příchod je v historii školy hodnocen jako start nové vývojové etapy.

Kotěrovou hlavní zásluhou bylo programové prosazování nového slohu a zdůraznění racionalistických konstruktivních principů, které byly v architektuře plně doplněny až v meziválečném období. Přínosné byly také jeho svobodné pedagogické zásady. Snažil se především „probudit žákovu osobitost a ze všech sil podporovat rozvoj a šlechtění jeho individuality“. Z jeho školy vycházeli významní architekti jako Josef Gočár, Adolf Benš nebo Otakar Novotný.
Kotěra se také ukázal jako zdatný manažer, který příznivě ovlivnil nejen chod školy, ale zároveň se mu podařilo prezentovat Uměleckoprůmyslovou školu jako prakticky orientovanou, stylově jednotnou a umělecky dynamickou instituci.

Své působení zde ukončil v roce 1910, kdy převzal řízení nově založené školy architektury pod Akademií výtvarných umění.

Jan Kotěra je pro historii Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze nezastupitelnou osobností. Proto si jeho významné výročí připomene hned několika způsoby. Jeho busta na fasádě školy na náměstí Jana Palacha bude při slavnostním vzpomínkovém aktu odekorována věncem a šerpou.
V lednu 2022 bude v Galerii UM zahájena výstava Jan Kotěra a jeho žáci na Uměleckoprůmyslové škole a dále Nakladatelství UMPRUM chystá vydání publikace Mýtus architekta: Jan Kotěra 150, kterou zpracovali Ladislav Zikmund-Lender a Helena Čapková.