UMPRUM VE STAVU KLIMATICKÉ NOUZE
Vytvořeno: 14. 3. 2019 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

UMPRUM VE STAVU KLIMATICKÉ NOUZE

 

Dne 28. února 2019 se UMPRUM připojila k otevřenému dopisu Pražské umělecké a kulturní instituce podporují vyhlášení stavu klimatické nouze na území Prahy (Prohlášení pražských kulturních institucí k vyhlášení stavu klimatické nouze). Stavem nouze rozumíme, že se klimatická krize stane tématem číslo jedna i v naší praxi. Škola přijala zodpovědnost a my navrhujeme, aby se toto téma stalo součástí jejího curricula. Přijme-li škola toto téma jako instituce, bude mít výraznější hlas než jednotlivec.

V nejbližší době chceme v jednotlivých ateliérech UMPRUM otevřít debatu o možnosti učinit téma klimatické krize volitelným zadáním letních klauzur. Jednotně formulované téma všemi ateliéry by v rámci Artsemestru 2019 bylo nejúčinnějším apelem na širokou veřejnost a ukázalo by, že se naše škola dokáže ve stavu nouze domluvit na společném postupu.

Vyzýváme vás, studenty UMPRUM, k vytvoření studentské iniciativy. Ta bude v dlouhodobějším horizontu řešit tuto problematiku přímo u nás ve škole a z pozice studentů UMPRUM. Zaručíme tím, aby se klimatická krize začala jako krize vnímat a řešit.

Vyzýváme vás, pedagogy UMPRUM, abyste klimatickou krizi začlenili jako naléhavý problém dnešních dnů do edukativního rámce svých ateliérů a předmětů.

Vyzýváme vedení školy a zaměstnance školy, aby následovali pozitivní krok, kterým se škola zapojila mezi instituce podporující vyhlášení stavu klimatické nouze, tím, že se zapojíte do programu neutrálních emisí, ekologického fungování institucí a budete využívat edukativní i společenský potenciál školy k působení na veřejnost a také na politickou a ekonomickou sféru.

 

Pokud máte zájem se zapojit do iniciativy za klimatickou udržitelnost, která není otevřena jen studentům, ale všem zaměstnancům UMPRUM, zveme vás 15. 3. ve 14:00 do ateliéru sochařství na první akci, přípravu transparentů pro následnou stávku, které se pak společně zúčastníme od 17:00 na Malostranském náměstí. Podrobné informace najdezte ZDE.

 
Máte-li potřebu se s námi spojit a dozvědět se více, je to možné na kontaktu: umprum.vnouzi@gmail.com

 

za iniciátory,

Matyáš Bartoň
Dominik Bek
Jan Boháč
David Dolenský
Kristina Fingerland
Daryan Hardi
Adam Havelka
Linda Hauerová
Vojtěch Hlaváček
Kristina Hrevušova
Jindřich Janíček
Klára Jakešová
Edith Jeřábková
Eva Koťátková
Marie Kovtun
Kateřina Kozáková
Kryštof Kučera
Dominik Lang
Denisa Langrová
Karolína Liberová
Michaela Marešová
Jana Mikle
Tatiana Nikulina
Veronika Olejárová
Magdaléna Pacáková
Olbram Pavlíček
Eliška Plechatová
Jakub Pohlodek
Nicolas Prokop
Ruta Putramentaite
Jonáš Richter
David Střeleček
Tereza Šiklová
Viktorie Vítů
Anna Wyrwová
Martin Zet