UMPRUM „vyplnila díru na trhu“, vyrábí ochranné štíty, které sednou ženám
Vytvořeno: 15. 4. 2020 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

UMPRUM „vyplnila díru na trhu“, vyrábí ochranné štíty, které sednou ženám

 

V druhé polovině března se na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze rozjela výroba ochranných štítů pro zdravotníky. Kromě klasických štítů navrhli a začali vyrábět menší, které vyhovují drobnějším ženám.

 Do výroby se zapojili především dílenští a využili zázemí 3D tisku a laserové dílny. „Tato iniciativa vznikla na základě popudu Adama Keila, který vede 3D tiskovou dílnu. Podařilo se nám naštěstí včas zareagovat a nakoupit všechen potřebný materiál. Především sehnat vhodné plexisklo a pruženky nebylo jednoduché. Samotná výroba už potom šla lehce,“ říká vedoucí dílen Halina Haškovcová.

 Protože 3D tisk je poměrně pomalý proces, výrobu se snažili co nejvíce zefektivnit. Na jedné tiskárně tisknou hned několik kusů komponentů a využívají k tomu recyklovaný materiál. Momentálně pracují s nově vyvinutým PET filamentem. Za velkého nasazení především dílenských a zaměstnanců školy se v současné době daří vyrábět a distribuovat do nemocnic až 300 štítů týdně.

 První dodávka putovala do Nemocnice Na Františku, kde shodou okolností začali primárně hospitalizovat seniory nakažené koronavirem. Zájem o ochranné štíty byl veliký a stále přetrvává. Zatím se podařilo uskutečnit dodávku na ARO nemocnice Na Homolce, ARO Nemocnice na Bulovce, do Fakultní nemocnice Karlovo náměstí, Vinohradské nemocnice, Oblastní nemocnice Kladno, Vojenské nemocnice, Nemocnice na Stahově, Stomatologické kliniky Kateřinská, Nemocnice v Břeclavi, Jindřichův Hradec, spolku Medici na ulici a mnohým praktickým ordinacím.

 Asi největší zájem je o menší, dámskou verzi ochranných štítů. „Po diskuzi se skupinou zubařek jsme zjistili, že standardní štíty jsou pro ženy příliš dlouhé a překáží. Abychom jim mohli usnadnit pohyb, štít jsme o 4 cm zkrátili. U všech nemocnic a lékařek jsme se setkali s obrovskou radostí a pochvalou za profesionální provedení a inovaci délky štítu,“ říká o drobné, ale velmi užitečné inovaci Halina Haškovcová.

 V dílnách UMPRUM se kromě ochranných štítů tisknou pomůcky pro žehlení šikmých proužků k šitým rouškám. Ty škola dává zdarma jak jednotlivým zájemcům, tak do různých galanterií.