Unique Client na Milan Design Week
Vytvořeno: 5. 6. 2022 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Unique Client

 

5. 6.-12. 6. 2022

Milan Design Week 2022, ALCOVA, Via Simone Saint Bon 1, Miláno, Itálie  

Otevřeno 11–19 hodin

 

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) se bude opět prezentovat na Milan Design Week 2022. Tentokrát představí projekt Unique Client, který vnímá člověka jako jedinečnou fyzickou a psychickou bytost. Posouvá vnímání designu od zboží po personifikovanou službu.

Unique Client se zaměřuje na ty, kteří nemají to štěstí, aby jim padlo standardní konfekční oblečení. Upozorňuje nejen na specifické potřeby mnohých lidí, ale i na upozadění jejich potřeb v jinak velmi konzumním světě. Ideu zabývat se tímto problémem se studenty Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM získala kostýmní designérka Simona Rybáková na základě vlastní zkušenosti s mladým mužem Markem, který nemohl pro svůj hendikep sehnat padnoucí oblek.

„Během semestrální výuky jsme se zaměřili na fyzickou stránku lidského těla — jeho tělesnosti, na komunikaci a psychologii práce s klientem. Fyzická stránka těla jako primární bod projektu byla různě a do hloubky zkoumána a spolu s dobře formulovanými otázkami se stala základem pro výsledný projekt — kolekce oděvů pro konkrétního klienta. Zvláštní důraz jsme kladli na vnímání těl, která mají své fyzické zvláštnosti, deformace či anomálie vrozené nebo způsobené úrazem či špatnou životosprávou, které dnešní oděvní výroba (individuální i konfekční) nemá obvykle ve svém „hledáčku““, říká tehdejší vedoucí ateliéru Simona Rybáková.

Výsledkem jejich práce byly nejen oděvy pro Markův šatník, ale i kolekce pro další klienty, kteří řeší obdobný problém. Módní designéři nabídli nejen funkční a nadčasové oblečení, ale  pomáhali i sebevyjádření, nebo splnění snů dotyčných osob. Výsledky projektu zdokumentoval Ateliér fotografie II pod vedením Štěpánky Stein a Václava Jiráska. Mladí fotografové vytvořili soubor portrétů samotných klientů v různých prostředích. Nastínili tak jiný pohled na módní fotografii a zároveň se jim podařilo dostat pod povrch tohoto velmi citlivého jevu.

Pro milánskou prezentaci byla připravena velmi specifická instalace v odsvěcené kapli v prostorách Alcova. Nabídne, jak výběr jednotlivých modelů, tak představí fotografie studentů Ateliéru fotografie II. S omezenými možnostmi pro instalování v památkově chráněné budově si poradili studenti Ateliéru produktového designu Karolína Vintrová, Mikuláš Procházka a Jan Lechner. V prostoru maximálně využívají původní architektonické rozložení kaple. Nad místem bývalého oltáře upevnili rozměrný mobil, na nějž zavěsili vybrané modely. Kromě toho do prostor rozmístili velkoformátové light boxy s vybranými fotografiemi a centrální prostor zabral pulpit s autorskou knihou obřích rozměrů podrobně seznamující s jednotlivými kolekcemi a jejich klienty. Důležitým instalačním prvkem je trubková konstrukce navazující na tvarosloví církevní stavby a umožňující uchycení jednotlivých objektů.

Ačkoli byl projekt zatím krátce k vidění v rámci studentské přehlídky, vzbudil velký ohlas mezi širokou i odbornou veřejností. Nyní má možnost se prezentovat dál, na místě nejpovolanějším, milánském Design Weeku. 

 

Koncepce: Simona Rybáková
Vedení projektu: Michal Froněk, Václav Jirásek, Jan Němeček, Vojtěch Novotný, Simona Rybáková, Štěpánka Stein
Autoři kolekcí:
Aleš Hnátek, Tereza Chytilová, Valerie Jurčíková, Barbora Kotěšovcová, Kristýna Lovasová, Yuval de Picciotto, Natálie Pospišilíková, Magdalena Rajnohová, Anna Ryšánková, Júlia Sadloňová, Jan Smejkal, Hana Valtová, Jaroslav Vích, Valerie Vrbová
Autoři fotografií: Jakub Delibalta, Lukáš Hlavín, Alžběta Chrudimská, Ondřej Kubeš, JuriiLadutko, Viktorie Macánová, Samuel Petráš, Kateřina Sýsová, Miriam Pružincová, Adéla Zlámalová, Barbora Žentelová, Šimona Němečková, Arina Syrik, Deborah Menšlová, Barbora Hostašová
Grafický design: Jakub Novotný
Architektonické zpracování výstavy: Jan Lechner, Mikuláš Procházka, Karolína Vintrová
Produkce: Michaela Kaplánková

Tiskové materiály ke stažení

Tiskovou zprávu, fotografie výstavy i jednotlivých projektů, nebo výstavní katalog si můžete stáhnout zde: https://drive.google.com/drive/folders/1s8guXkdRw_JZf0fxVrRa56IeSVeyHnIg?usp=sharing