Úspěch pedagogů a absolventů UMPRUM na Czech Grand Design 2017
Vytvořeno: 28. 3. 2018 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Ceny Czech Grand Design znají vítěze. Grand designérkou roku 2017 je Nastassia Aleinikava.

 

Grand designérkou roku 2017 se stala Nastassia Aleinikava, absolventka UMPRUM. Na předávání výročních cen Czech Grand Design 2017, které proběhlo v úterý 27. března 2018, získaly ocenění i další osobnosti spjaté se školou.

 

Nastassia Aleinikava, která studovala v Ateliéru K.O.V. pod vedením Evy Eisler, získala také ocenění Designér šperku roku 2017 za kolekci šperků Voynichův rukopis inspirovanou historickou knihou napsanou neznámým písmem za dob Rudolfa II. Porotu zaujala také extravagantní kolekcí brýlí Collection#3 Utopia.

Designérem roku se již podruhé stal Jan Čapek, který na UMPRUM studoval v ateliérech Kov a šperk a Design výrobků. Ocenění získal návrh PET lahve pro minerální vodu Fatra vytvořenou speciální technologií.

Nejlepší módní designérkou byla zvolena čerstvá absolventka Ateliéru Designu oděvu a obuvi Lenka Vacková, jež odbornou porotu zaujala svou recyklovanou kolekcí vzniklou ve spolupráci s klatovskou značkou Klatex, kterou zpracovávala i jako svou diplomovou práci reagující na aktuální problém fast fashion.

Asistent Ateliéru tvorby písma a typografie Tomáš Brousil spolu s Jakubem Koroušem, absolventem oboru Grafický design a vizuální komunikace, a Matějem Chaberou, získali hlavní cenu v kategorii grafický designér roku. Cenu obdrželi na základě vytvoření nové vizuální identity značky Primeros.

Nejlepším fotografem roku je Václav Jirásek, který od nového akademického roku 2018/2019 povede se Štěpánkou Stein nový Ateliér fotografie II. Oceněn byl  za fotografie pro MFF Karlovy Vary, kalendář B.K.S. Herectví a také značku Metráž.

Za kolekci Kontrasty a kontexty se stala Objevem roku značka Geometr, za kterou stojí další absolventky UMPRUM, Linda Kaplanová a Klára Spišková.

Výrobcem roku se stala sklárna Rückl, mimo jiné za kolekci České nebe jejího kreativního ředitele Ronyho Plesla, vedoucí Ateliéru skla UMPRUM.

UMPRUM také gratuluje do Síně slávy uvedenému umělci Václavu Ciglerovi, který v 50. letech na škole také studoval, a dále všem oceněným.