Úspěch v soutěži EDIDA Czech Republic
Vytvořeno: 26. 3. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Úspěch v soutěži EDIDA Czech Republic

Redakce časopisu ELLE Decoration opět oceňovala nejlepší práce za rok 2020. Mezi oceněnými a nominovanými nechyběli ani studenti a pedagogové UMPRUM, kteří dohromady získali 6 cen z 10 udělovaných kategorií.

Ocenění Mladý talent získala čerstvá absolventka Ateliéru keramiky a porcelánu a nyní vědecká pracovnice UMPRUM Tereza Sluková. Oceněna byla její kolekce velkoformátových keramických plastik Cukrátka inspirovaná cukrovými sochami – předchůdci porcelánových soch, které zdobily jídelní tabule.

Úspěch také slavila studentka Ateliéru skla Eliška Monsportová. Tu v kategorii Domácí doplněk porota ocenila za kolekci difusérů pro značku parfému Scent Roche Kateřiny Šantrochové. Kromě samotného designu a ručního zpracování, difuzéry také zaujaly svým důrazem na udržitelnost. Jsou znovunaplnitelné a využitá technika opáleného dřeva zaručuje, že by měly vydržet dlouhá desetiletí.

Cena v kategorii Doplňky na zeď získalo LAPPA STUDIO, jehož součástí je asistentka Ateliéru textilní tvorby Anna Leschingerová, za kolekci akustických panelů Eclipse.

 Největší úspěch však slavil projekt kolektivu M.P.K.J.V.L.J.S., jehož součástí je i pedagog Ateliéru keramiky a porcelánu Milan Pekař. Jejich Kabinet kuriozit získal hned tři ocenění, a to hlavní cenu Designér roku a dále ocenění v kategoriích Nábytek a Textil.

Řada jmen z UMPRUM nechyběla ani mezi nominovanými. V kategorii Textil to byla textilní kolekce Piet a dětská deka Oskar pro IHOR, jež tvoří Sára Matysová z Ateliéru textilní tvorby a Ihor Sabadosh z Ateliéru designu nábytku a interiéru. Mezi nominované v kategorii Nádobí byl zařazen František Jungvirt z Ateliéru skla s kolekcí Shadows pro Klimchi. O cenu v kategorii Sedací nábytek se ucházeli studentka Terezie Lexová a absolvent Štěpán Smetana, oba z Ateliéru produktového designu, s lounge chairs Infinite a pedagogové Jiří Pelcl a Michal Malášek s kolekcí UM pro Master & Master. Mezi nejužším výběrem na cenu Mladý talent byli zařazeni i Sára Matysová s Ihorem Sabadoshem a Eliška Monsportová.

 Oceněné projekty se zúčastní mezinárodního klání o prestižní ocenění EDIDA 2021, jež každý rok uděluje 25 edic časopisu ELLE Decoration z celého světa - od Čech, přes Francii, Itálii, Španělsko až po Čínu, Indii nebo USA.