Úspěchy na Czech Grand Design 2020
Vytvořeno: 22. 4. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Soutěž Czech Grand Design je dokladem, že UMPRUM vychovává a působí na ní nejlepší designéři v České republice. Mezi oceněné a nominované se probojovala celá řada jejích studentů, absolventů i pedagogů. Absolutními vítězi soutěže, nositeli ocenění Grand Designér se stalo duo Herrmann & Coufal. Ocenění Fotograf roku získalo Shotby.us – Lenka Glisníková a Karolína Matušková. Objevem roku se stalo Lappa studio, kde působí Anna Leschingerová a do Síně slávy vstoupil Jiří Pelcl.

Patnáctý ročník Cen Czech Grand Design hodnotil nejlepší počiny za rok 2020 v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design.

Eduard Herrmann a Matěj Coufal, kteří získali nejvyšší ocenění napříč všemi kategoriemi Grand Designér, jsou absolventy Ateliéru produktového designu UMPRUM. V současné době se Eduard na svou alma mater vrátil a působí zde jako metodik. Jejich spolupráce začala už během studia  a velmi úspěšně se rozvíjí. To dokládá řada cen i úspěšných realizací. Tématem jejich tvorby se staly nejen běžné věci každodenního života, ale náročnější projekty vyžadující komplexnější zpracování, jako kompletní informační systémy měst. Spolupracují i s prestižními firmami a studii jako mmcité, Master & Master, Lucis nebo FUTURO.

V kategorii Fotograf roku připadlo prvenství Shotby.us, tedy absolventce a studentce Ateliéru fotografie I, Lence Glisníkové a Karolíně Matuškové. Porota je takto ohodnotila za fotografie pro šperkařský editorial pro Dolce vita, fotografie pro Prague Pride, editorial pro Swarm Mag, portrét pro Katarzia a fotografie pro Project Sapience.

Objevem roku se stalo Lappa studio, oceněné za kolekci akustických panelů Eclipse, se kterými už druhý rok přitahují pozornost k problematice akustiky v místnostech a boří představu o nevyhnutelně nudném technickém řešení akustických panelů. Studio tvoří dvě absolventky Ateliéru textilní tvorby – Anna Leschingerová a Lenka Preussová, přičemž Anna v ateliéru nadále působí, nyní jako asistentka.

Do Síně slávy za celoživotní přínos oboru letos vstupuje Jiří Pelcl, designér, architekt, pedagog a bývalý rektor UMPRUM. Jiří Pelcl je již několik dekád jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény, kterou pomáhal během 90. let budovat.

Jména z UMPRUM figurovala i v dlouhém výčtu širších a užších nominací na jednotlivé ceny. Z těch, kteří se probojovali do posledního kola.
 
Užší nominace do kategorie Objev roku
IHORSára Matysová (Ateliér textilní tvorby) a Ihor Sabadosh (Ateliér designu nábytku a interiéru, kteří byli nominovaní za textilní kolekci Piet a kolekci bytových doplňků. Mimo jiné Tkalcovna Kubák dostala cenu Výrobce roku i za výrobu dek podle návrhu studia IHOR.
Cindy Kutíková (Ateliér grafického designu a vizuální komunikace) byla nominována za pletené šály Infinity Scarfs, které vznikaly ve spolupráci se spolužačkou Natálií Nepovímovou (Ateliér designu oděvu a obuvi)
V širších nominacích se objevili Anna Jožová, František Jungvirt (oba z Ateliéru) skla a Tereza Sluková (Ateliér keramiky a porcelánu)

Užší nominace do kategorie Módní designér
Naniche – Natálie Dufková (Ateliér designu oděvu a obuvi), která porotu zaujala svými kolekcemi F/W 2020, kolekce S/S 2021.

Užší nominace do kategorie Šperkař roku
Ondřej Stára (Ateliér K.O.V.) byl do užšího výběru zařazen za kolekci šperků Uncut Merch, na které spolupracoval s Janem Černým a práce To bude peněz, to bude peněz, Remember you will die.

Užší nominace na cenu Grafický designér roku
Anežka Minaříková (absolventka Ateliéru grafického designu a nových médií) byla nominovaná za grafický design knihy Clara / Clara Istlerová, práce a život, které vydalo v roce 2020 Nakladatelství UMPRUM.