Úspěchy na Czech Grand Design
Vytvořeno: 21. 3. 2016 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Nejlepší designéři za rok 2015 byli vyhlášeni. Prestižní ocenění na poli designu převzali autoři celkem v jedenácti kategoriích.  Mezi vítězi i finalisty figurovala řada osobností z řad pedagogů a studentů  a absolventů UMPRUM.

 

Desátý ročník cen ovládla módní designérka Liběna Rochová, vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM,  a její kolekce Partirury, za kterou sklidila v loňském roce velký úspěch. Modely inspirované tvorbou Milana Grygara v sobě spojují umění a módu. Jsou nejlepším příkladem autorské módy, která nepodléhá trendům, sezónnosti a módnímu prostředí. Konceptuální kolekce návrhářce vynesla nejen vítězství v kategorii Módní designér roku, ale i absolutní prvenství a titul Grand designérka roku 2015.

Za nejlepší produktový design si v kategorii Designér roku odneslo ocenění renomované studio Olgoj Chorchoj. Autorská dvojice Michal Froněk a Jan Němeček, která studio tvoří, zároveň na UMPRUM vede Ateliér produktového designu.  Akademie ocenila skleněná svítidla, inspirovaná světem Tima Burtona pro značku Bomma a rovněž nože Pocket pro českou značku Mikov.

Mezi grafickými designéry získali vítězství Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun za projekt TYPO 9010 - České digitalizované písmo 1990–2010, které představuje kompletní chronologický archiv českých písem a písmových designérů. Tomáš Brousil a Radek Sidun jsou asistenty Ateliéru tvorby písma a typografie UMPRUM a Petra Dočekalová je jejich studentkou.  

Objevem roku se stala dvojice Markéta Držmíšková a Petr Hák, který absolvoval Ateliér designu nábytku a interiéru. Titul získali za kolekci porcelánu a úložný systém Sequence.

 

Mezi finalisty se dostaly i další osobnosti spojené s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze. Do užšího výběru na cenu Designér roku se dostal Rony Plesl, vedoucího Ateliéru skla, za světlo Merkur.  Finále na cenu Grafický designér roku obsadil Juraj Horváth, vedoucí Ateliéru ilustrace a grafiky, ve spolupráci s absolventem UMPRUM Janem Čumlivským za projekt TABOOK a dále doktorand Jan Brož a student Michal Landa, oba z Ateliéru grafického designu a nových médií za projekt Parallel Practice pro Galerii Futura.  

Na cenu objev roku pak byli nominováni Sofya Samareva, absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi, za kolekci klobouků "Vlasy" (Joelle Boers) a kolekci provazových head pieců (Muslin Brothers) a Michal Strach, absolvent ateliéru K.O.V. za diplomovou práci Vnitřní prostor.

Gratulujeme