Úspěchy UMPRUM na Designbloku 2018
Vytvořeno: 29. 10. 2018 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Vytvořeno: 29. 10. 2018

Designblok v sobotu 27. října 2018 ocenil nejlepší projekty a tvůrce dvacátého ročníku. Ceny Designbloku byly rozdány v deseti kategoriích a mezi vítězi i nominovanými figurovali studenti, pedagogové a absolventi UMPRUM.

Sekci Nejlepší kolekce bytových doplňků vyhráli studenti Ateliéru produktového designu Terezie Lexová a Štěpán Smetana se svou kolekcí Mirror Stage, kde hravým způsobem dostávají zrcadla do prostoru. "Znáte dětské hry rozpoznávání sebe samého před zrcadlem? První uvědomění si svého vlastního Já. Od této chvíle hledáme ucelený obraz sebe sama. Identifikujeme se s představou někoho schopnějšího a úplnějšího.  Započíná naše cesta z imaginárního prostoru zrcadlení, kde vzniká Já a naše identita, přes prostor symbolický, neosobní sféru společnosti, ve které přijímáme své místo. Místo tvořící značnou část toho, co nazýváme realitou. Pojďte to prožít znovu. Zjistěte, kým jste. Zrcadla mirror stage, asambláž rukou, nohou a povrchů. Osvobození zrcadla do prostoru, kde žije svým vlastním životem."
V této kategorii se s nimi o cenu ucházela kolekce Gradient Milana Pekař, asistenta Ateliéru keramiky a porcelánu, ve spolupráci s Jakubem Vávrou a Lost&Found Lukáše Nováka, absolventa UMPRUM.

Velký úspěch zaznamenala i čerstvá absolventka Ateliéru K.O.V. Maria Nina Václavková se svou diplomovou prací Offcuts a byla oceněna Nejlepší novinkou designéra. Ve své diplomové práci se zabývala hledáním koncepčních, konstrukčních a materiálových řešení designu obuvi, aby by měla co nejmenší dopad na životní prostředí. Sleduje také pomíjivostí našeho vztahu s objekty.
Mezi nominovanými v této kategorii bylo i Studio vono se stolním tenisem Marschmallow, který zároveň funguje jako funkční socha v prostoru. Studio tvoří studenti Ateliéru designu nábytku a interiéru Adam Štok a Monika Kozderková

 

Nejlepší instalaci výrobce nebo prodejce vyhrál stánek Swissdent, který navrhovali studenti Ateliéru designu interiéru a nábytku UMPRUM. Mezi nominovanými byla také společnost Javoruina, se kterou spolupracují vedoucí ateliéru designu nábytku a interiéru Roman Vrtišlka a Vladimír Žák.

 

Mimořádný počin mimo kategorie vyhrála expozice Canapé by Soffa, na které jsou vystaveny i vybrané práce studentů Ateliéru skla. Do užšího výběru v této kategorii je i Rony Plesl, vedoucí Ateliéru skla UMPRUM s kolekcí Fire Walk with Me a vedoucí Ateliéru keramiky a porcelánu Maxim Velčovský s instalací Yes, we can.

 

Kategorii nejlepší kolekce nábytku obsadili absolventi UMPRUM. Nominovaní byli Roman Vrtiška a Vladimír Žák s kolekcí pro Javorina, duo Herrmann & Coufal s kolekcí věšáků Master & Master. A cenu vyhrála Lucie Koldová za TON Chips Chair.

Podobně byli absolventi UMPRUM úspěšní i v sekci Nejlepší kolekce svítidel. Vítězem je Jan Matějka s lampou One Zero. Nominovaní byli Michal Pražský se svítidly Waves Lights a studio Dechem s konceptem svítidel For You from Czechoslovakia.

 

Dále můžeme mezi úspěšnými absolventy jmenovat nominaci studia LLEV (Marcel a Eva Mochalovi) za Nejlepší instalaci designéra a designérského studia a v kategorii Nejlepší kolekce šperků nominace Janji Prokič s kolekcí HOMA ∇ a Kristýnu Malovanou se šperky pro kolekci Komunikace.

Designblok každoročně podporuje také charitativní projekt. Letos je jím organizace Debra, která pomáhá lidem s nemocí motýlích křídel. Právě pro Debru vytvořila oděvní designérka Liběna Rochová ve spolupráci s výtvarníkem Musou speciální kolekci NADOTEK.

Tisková zpráva Designbloku - vítězové cen