Ve výběru Graduation Projects 2018 figurují čtyři studenti z UMPRUM
Vytvořeno: 12. 3. 2019 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Čtyři čerství absolventi UMPRUM, Michael Beneš, Tomáš Chludil, Michaela Doležalová a Martin Ponec byli vybráni mezi autory nejlepších absolventských projektů Visegrádské čtyřky Graduation Project 2018. Od 2. 3. do 31. 3. probíhá výstava na zámku Cieszyn v Polsku, poté se práce představí na Vienna Design Week 2019 a na European Design Festival at the Palace of Culture and Science in Warsaw. 

 

Graduation Projects nemá soutěžní charakter, jedná se o výběr nejlepších absolventských prací. Původně byla přehlídka určena jen polským absolventům. Od roku 2009/2010 se postupně otevřela i dalším zemím Viszegrádské čtyřky (České republice, Slovensku a Maďarsku). Samotný výběr zahrnuje široké spektrum grafického i průmyslového designu, včetně návrhů textilu, oděvů, skla či keramiky. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 347 prací, z toho 33 z České republiky. Mezi 30 nepozoruhodnějších absolventských projektů pak porota zařadila i práce čtyř studentů z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze – Michaely Doležalové absolventky Ateliéru skla, Tomáše Chludila z Ateliéru průmyslového designu, Martina Ponce z Ateliéru grafického designu a nových médií a Michaela Beneše, absolventa bakalářského studia a nyní studenta magisterského v Ateliéru grafického designu a vizuální kominikace.

 

Tomáš Chludil, Ateliér průmyslového designu - diplomová práce URBI Autonomní tramvaj pro Prahu - Práce se zabývá problematikou městské hromadné dopravy v blízké budoucnosti. Výsledkem je návrh autonomní tramvaje pro Prahu v roce 2030

Michaela Doležalová, Ateliér skla - diplomová práce Senseware - Závěsné svítidlo a stolní lampa mají za cíl být nejen biologicky nezávadným zdrojem světla a tím zlepšovat dopad na naši psychiku, ale také vizuálně poetickým objektem. Ve svítidlech jsou umístěné čipy reagující na intenzitu světla v místnosti. Zvlněný povrch vzniklý otiskem kamenů do skla vytváří odlesky a stíny, které jsou pojícím prvkem kolekce.

Martin Ponec, Ateliér grafického designu a nových médií - diplomová práce Oko bere: Průsečíky grafického designu a vědy - Jádrem diplomové práce je kniha, jež se zabývá průsečíky grafického designu a vědy. Obsahuje schémata, grafy, ilustrace, náčrty, ale i formálně úsporné fotografie a další vizualizace ze světa výzkumu a bádání, které jsou navíc doplněny doprovodnými texty a popisy.

Michael Beneš, Ateliér grafického designu a vizuální komunikace - bakalářská práce NOZIB Brewery - NOZIB je nově založený létající pivovar zaměřující se na zajímavé a neobvyklé pivní styly vařené v jednorázových várkách. V rámci práce jsem prošel procesem od navržení značky a marketingové strategie přes výběr receptu a následné uvaření vlastního piva za asistence profesionálního sládka až po stočení a etiketování lahví. Při hledání způsobu, jak co nejlevněji a zároveň efektně označit široké spektrum předmětů v malých nákladech, jsem dospěl k použití lepících pásek. Dynamické pruhy pásky doprovázejí celý vizuální styl, který pracuje pouze s typografií (písma Roobert a Reckless) a nechává tak vyznít osobité názvy piv. Jednoduchý princip tvorby etiket umožňuje nespočet dalších variací v jednotném stylu.

 

Michael Beneš - NOZIB Brewery

Martin Ponec - Oko bere: Průsečíky grafického designu a vědy

Michaela Doležalová - Senseware

Tomáš Chludil - URBI - autonomní tramvaj pro Prahu