Velký úspěch studentů UMPRUM v cenách Czech Design Award 2021
Vytvořeno: 16. 9. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Festival designové tvorby Czech Design Week opět uděloval ceny. V soutěži excelovali studenti UMPRUM a všechny udělené ceny jsou s nimi nějakým způsobem spjaté. Gratulovat můžeme Tomášovi Kučerovi a Františkovi Jungvirtovi z Ateliéru skla, Kristýně Mikoláškové z Ateliéru K.O.V. , Grétě Kušnírové z Ateliéru keramiky a porcelánu a Radimu Perglovi, který nově nastupuje do Ateliéru malby.

 Czech Design Week se konal od pátku 10. 9. do neděle 12. 9. v prostorách Paláce U Stýblů. Letošního 8. ročnáíku se účastnilo více než 70 talentovaných designérů, studií, značek a zejména spoustu nových objevů z řad studentů a mladých tvůrců.

V rámci festivalu proběhlo také vyhlášení a předání osmého ročníku cen Czech Design Award. V hlavní kategorii Best of Design si cenu odnesla mladá sklářská značka KLIMCHI za kolekce Shadows a Drama Vases, které navrhl jejich kreativní ředitel František Jungvirt. Objevem roku se stal Tomáš Kučera, student z Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) společně se značkou MONOTROPA.

 K pražské UMPRUM směřuje i cena za Nejlepší instalaci, kterou si odnáší sklářská instalace Scene Collection dua Mikolášková&Drobná ve složení studentky Ateliéru K.O.V. Kristýny Mikoláškové a Terezy Drobné, absolventky průmyslového designu na ČVUT a designérky značky Preciosa Lightning.

 Devíti členná porota festivalu, kterou tvořili odborníci z řad zkušených designérů, pedagogů a zástupců kulturních médii rozhodovala skrze anonymní hlasování během festivalu. Jeho výsledkem bylo také udělení Zvláštního uznání poroty, o to nastupujícímu studentovi Ateliéru malby na UMPRUM Radimu Perglovi, který se stal redaktorem, fotografem, grafikem i zlomařem vlastního projektu tištěného queer magazínu ONI. 

 Cena za organizátory festivalu Czech Design Week byla udělena studentce Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM Grétě Kušnírové za její semestrální práci (POCHM)URNY, kolekci hravých, avšak přesto důstojných uren. Zvláštní uznání festivalu pak směřovalo Zoltánu Matuškovi, kterému jakožto vlastnímu českému designérovi O2 Czech Republic svěřilo důvěru v návrh nového modemu Smart Box. 

CENY CZECH DESIGN WAWARD

OBJEV ROKU
Tomáš Kučera / Monotropa

Nadějný student Tomáš Kučera z Ateliéru skla na UMPRUM vychází z využívání základních geometrických tvarů v modernistickém umění. U své lampy Phases Floor, kterou představil na CZDW 2021, přináší pomocí mechanického krychlového stínidla i princip rotace, který je často opakovaný při výrobě skleněných produktů. Neúplná, černá krychle rotuje kolem skleněné koule. Na ní jsou pomocí brusu zobrazené další geometrické objekty, které se po rozzáření světelného zdroje zdůrazní. Kučera představil společnou instalaci s novou značkou nábytku a interiérového designu Monotropa.
Web: kucera-tomas.com  IG: @kucera___tomas  IG: @mono-tropa

BEST OF DESIGN
KLIMCHI / František Jungvirt (kolekce Shadows a Drama Vases)

Společnost Klimchi se věnuje ruční výrobě stolního skla inspirovaného okamžiky života. Rodinné studio se nachází v horské oblasti České republiky, kde jejich mistři řemesla udržují při životě tradici výroby českého křišťálu od roku 1905. Dnes je známější v Británii, Spojených státech a západní Evropě více než v Česku. Na Czech Design Weeku mimo jiné představili letošní kolekce Shadows a Drama Vases, kterou navrhl jejich kreativní ředitel, sklářský designér a malíř skla František Jungvirt.
IG: @klimchistudio  Web: https://www.klimchi.com/ ; https://www.frantisekjungvirt.com/  

 

NEJLEPŠI INSTALACE
Mikolášková&Drobná (Scene Collection)

Scene Collection představuje první výsledek spolupráce dvou kamarádek, které se rozhodly spolu vytvořit během pandemie společnou kolekci. Kolekce bytových doplňků odkazuje k architektonickým fragmentům či ke scénografickým kulisám, které umožňují vytvářet různorodé kompozice a reagovat na potřeby a fantazie autorek. V rámci festivalu Czech Design Week byly představeny skleněné segmenty – vázy a mísy, které vznikly ve spolupráci s Preciosa Lighting. IG: @mikolaskovadrobna  Web: http://www.mikolaskova.com/https://terezadrobna.com/ 

 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ POROTY
Radim Pergl (Oni Magazine)

Absolvent Střední umělecké školy v Ostravě a nastupující student Ateliéru malby na UMPRUM Radim Pergl představil na Czech Design Weeku část své maturitní práce v podobě unikátního queer magazínu ONI, v rámci kterého pracoval s texty, grafikou, fotografiemi i vkládáním do zlomu, čímž potvrdil svůj multifunkční talent a zájem o práci s vícero okruhy umělecké a designové tvorby.
IG: @onimagazine IG: @radim.pergl

 

 

 

OBJEV ROKU - Tomáš Kučera / Monotropa

NEJLEPŠI INSTALACE - Mikolášková&Drobná (Scene Collection)

Cena za organizátory festivalu Czech Design Week - Gréta Kušnírová ((POCHM)URNY)

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ POROTY - Radim Pergl (Oni Magazine)