Většina finalistů 31. Ceny Jindřicha Chalupeckého je z UMPRUM
Vytvořeno: 15. 1. 2020 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Většina finalistů 31. Ceny Jindřicha Chalupeckého je z UMPRUM

UMPRUM slaví velký úspěch, poprvé se stalo, že se mezi mladé umělce nominované na Cenu Jindřicha Chalupeckého dostala nadpoloviční většina z UMPRUM. Konkrétně z 5 jsou to tři – student Ateliéru malby Jakub Choma, absolventka Ateliéru fotografie I Marie Tučková, a „Pracovní skupina“ v sestavě Vojtěch Märc absolvent a nyní vědecký pracovník Katedry teorie a dějin umění a absolventi Ateliéru fotografie I Jan Kolský, Peter Sit a Matěj Pavlík.

Cena Jindřicha Chalupeckého je prestižní cena udělována každoročně mladým výtvarným umělcům do 35 let. Porota 31. ročníku vybírala z více jak 80 zaslaných portfolií. Mezi pracemi převažovala témata reagující na zodpovědnost vůči společenským otázkám a překračování hranic umění k jiným společenskovědním disciplínám.

Jakub Choma je studentem Ateliéru malby vedeným Jiřím Černickým. Porotu Chalupeckého ceny zaujal detailně propracovanými instalacemi, využívajícími odpadkovou estetiku v kombinaci s odkazy na digitální prostředí. Od klasické malby se posunul k takřka laboratorním experimentům s materiály jako korkem, plexisklem nebo hliníkem.

Pracovní skupinu pro výzkum mimosmyslové estetiky tvoří absolvent a nyní vědecký pracovník Katedry teorie a dějin umění Vojtěch Märc a tři absolventi Ateliéru fotografie I vedeného Aleksandrou Vajd  - Jan Kolský, Peter Sit a Matěj Pavlík. Inspirací k jejich práci jim jsou obory na hraně racionality a ezoteriky, jako telepatie, jasnovidectví nebo hledání geoanomálních zón. Zajímají se například i o otázky, proč je ezoterická sféra ve společnosti i v současném umění na vzestupu.

Marie Tučková je absolventkou bakalářského programu Ateliéru fotografie I pod vedením Aleksandry Vajd. V současné době studuje Dutch Art Institute Art Praxis v nizozemském Arnhemu. Marie Tučková, která vystupuje také pod pseudonymem Ursula Uwe, se ve svých pracích zabývá novými technologiemi a sociálními sítěmi. Obvykle vytváří instalace ze zvukových, performativních a vizuálních prvků.

Výstava finalistů se uskuteční na podzim ve Veletržním paláci, vítěz bude znám v prosinci 2020.