Virtuální realita Galerie Na shledanou
Vytvořeno: 26. 11. 2018 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Virtuální realita Galerie Na shledanou

 

úterý 4. prosince od 18 hodin

Studentský klub H2 suterén u bufetu (prostory bývalé hlinárny) 
UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1 

 

Prezentace Jana Freiberga, kurátora Galerie Na shledanou, a Rony Jankovičové, studentky Katedry teorie a dějin umění, na téma virtuální realita.


Jan Freiberg / kurátor Galerie Na shledanou / prezentace GNS a její virtuální reality na zařízení HTC VIVE
Rona Jankovičová / VŠUP Praha / příklady světového umění ve VR

Prototyp virtuální reality GNS kombinuje ekologicko umělecké projekty reálné galerie s novými díly pro VR. Odehrává se v digitální rekonstrukci hřbitova na Malsičce, kde galerie sídlí v nevyužité ateistické smuteční síni. Jejím posláním je prezentovat kvalitní výtvarné umění, které může napomoci rehabilitovat smrt ve společnosti. Virtuální realita se skládá se z šesti dílů. Proletíte se nebem nad hřbitovem a přistanete v kostele Proměnění Páně, přes hřbitov dojdete do galerie. Zažijete prostorou iluzi malíře a hudebníka Daniela Vlčka. Část podle slavného Mattioliho herbáře ukazuje, jak byla vnímána příroda v renesanci, v Tryzně za vakovlka lukem střílíte na vyhubená zvířata a létáte s jejich dušemi nad hřbitovem lidí. Malíř Josef Bolf postavil s Vojtěchem Radou fialové sídliště podle svých existenciálních obrazů. Do jednoho vstoupíte a ocitnete se opět v duchovní prázdnotě původní socialistické smuteční síně.
VR Galerie Na shledanou má ambici se dále rozvíjet do podoby interaktivního umělecko ekologického díla pro školy a veřejnost a rozvíjet rezidenční pobyty pro umělce pracující s virtuální realitou. Virtuální realita GNS patří mezi první VR galerijní projekty v celé Evropě.