Úspěchy v soutěži Czech Grand Design 19
Vytvořeno: 3. 5. 2020 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Objevem roku soutěže Czech Grand Design 19 se stal Vítek Škop, absolvent Ateliéru grafického designu a nových médií UMPRUM. Porota jej ocenila za jeho diplomovou práci, interaktivní učebnici Vividbooks. Mezi vítězi soutěže figurovala i řada dalších absolventů UMPRUM - Lucie Koldová, Nikola Logosová, Jan Matoušek a návrhy dua Herrmann & Coufal pro firmu Master&Master. Mezi finalisty se dostali i další studenti UMPRUM - Dominika Petrtýlová z Ateliéru skla a Zoltán Tóth z Ateliéru designu oděvu a obuvi.


Vítkova interaktivní učebnice fyziky sklízela velký zájem odborné veřejnosti a médií již od svého vzniku. V září 2019 ji měl možnost prezentovat na školní výstavě na London Design Festival. Zájem o jeho projekt záhy přesáhl hranice a zanedlouho jej prezentoval na veletrhu spotřební elektroniky CES ve Spojených státech. Za svůj projekt byl také oceněn 3. místem v soutěži Designblok Diploma Selection.

Vividbooks ukazují cestu, jakou se do budoucna může vyvíjet poznání a zprostředkování základních přírodních zákonů. V současné době, kdy většina lidí informace pouze povrchně přijímá, nechává interaktivní učebnice Víta Škopa látku pochopit a vyzkoušet. Fyzikální jevy zde vysvětluje pomocí augmentované (rozšířené) reality hravou a zábavnou formou. Pro výuku kombinuje interaktivní učebnici v tabletu a pracovní listy, motivuje ke společnému řešení problémů, spolupráci a hledání vlastních cest poznávání. Informace předkládá dynamické a u mnohých jevů je možné si modelovat jejich principy a pochopit návazné události.

Do finále soutěže Czech Grand Design v kategorii Módní designér roku se dostal také student Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM Zoltán Tóth. Soutěžil se svou kolekcí S/S 2020. Na ocenění Objev roku byla nominovaná také studentka Ateliéru skla Dominika Petrtýlová za své Party Vases. Kolekce netradičně pojatých váz zachycuje výjevy z nočních polibků. Zvláštní atmosféru zobrazených setkání, polibků, podtrhují tvarované neonové trubice, jež jsou součástí váz. 

 

 

https://www.czechcrunch.cz/2020/04/cesky-startup-vividbooks-rozhybava-kresby-na-papire-chce-motivovat-deti-ke-studiu-technickych-oboru/

 

Foto: Tomáš Slavík