Vividbooks & Nyiny Chairs na London Design Festival
Vytvořeno: 17. 9. 2019 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Vividbooks & Nyiny Chairs
UMPRUM představí na London Design Festival nejpozoruhodnější diplomové práce

14. – 22. 9. 2019

 

London Design Festival
15a Cromwell Place Kensington, Londýn, Velká Británie

Otevřeno: Po – St, So a Ne 10-18 hodin, Čt 10-21 hodin, Pá 10-19 hodin

 

 

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) se na letošním London Design Festival zabývá přírodními, konkrétně fyzikálními, zákony. Při této příležitosti představí dvě nejpozoruhodnější diplomové práce roku 2019 – Vividbooks Víta Škopa a Nyiny Chairs Adama Štoka.

Fyzika, která sleduje řadu přírodních jevů, hraje ve vnímání i fungování našeho světa významnou roli. Díky ní byli lidé schopni vyvinout důmyslné technologie, které dnes samy určují, jakým způsobem poznáváme a učíme se. To má i vliv na další vztah k našemu okolí.

Projekty dvou čerstvých absolventů UMPRUM, lze v tomto kontextu považovat za dvě strany jedné mince. Vividbooks ukazují cestu, jakou se do budoucna může vyvíjet poznání a zprostředkování základních přírodních zákonů. V současné době, kdy většina lidí informace pouze povrchně přijímá, nechává interaktivní učebnice Víta Škopa látku pochopit a vyzkoušet. Fyzikální jevy zde vysvětluje pomocí augmentované (rozšířené) reality hravou a zábavnou formou. Pro výuku kombinuje interaktivní učebnici v tabletu a pracovní listy, motivuje ke společnému řešení problémů, spolupráci a hledání vlastních cest poznávání. Informace předkládá dynamické a u mnohých jevů je možné si modelovat jejich principy a pochopit návazné události.

Kolekce židlí Nyiny Chairs naopak prezentuje materializaci technologického výzkumu a reálnou aplikaci fyzikálních zákonů. Adamovi Štokovi se zde podařilo rozšířit technologii zplošťování, kdy se zaměřil na princip hydraulického lisování kovových trubek, jejich ohýbání a tvarování. Finálnímu tvaru Nyiny Chairs, který pracuje s plynulými přechody z hmoty v plochu a naopak, předcházely dlouhé přípravy a testování. Se zploštěním Adam pracuje jako s funkční rovinou, která se následně promítá nejen do estetické stránky, ale i ulehčení výroby produktu. Mimo to využívá i možnosti ekologické povrchové úpravy kovového nábytku.

Expozice UMPRUM nabízí nové cesty, jak vychovávat mladou generaci k lepšímu pochopení problémů, a ukazuje, že i věci, které vnímáme jako dané, lze měnit“, dodává k výstavě rektor UMPRUM Jindřich Vybíral.

Vividbooks & Nyiny Chairs budou k vidění v londýnské čtvrti Kensington, nedaleko Victoria & Albert muzea v prostorách bývalých garáží. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak se pomocí interaktivní učebnice řeší nejrůznější fyzikální úkoly, i si vyzkoušet pohodlnost Nyiny Chairs.

 

Vystavují: Vít Škop a Adam Štok
Pedagogické vedení: Petr Babák, Roman Vrtiška a Vladimír Žák
Architektonické zpracování výstavy: Adam Štok ve spolupráci s Vítem škopem
Grafika: Vít Škop
Fotografie: Tomáš Slavík
Produkce výstavy: Michaela Kaplánková

 

Vividbooks - Vít Škop

Nyiny Chairs - Adam Štok

Foto: Tomáš Slavík

Napsali o nás

ČRo Radiožurnál - Nebiflovat se, ale myslet. Autoři nové interaktivní učebnice se na fyziku snaží dívat očima dětí - ČRo Radiožurnál: https://radiozurnal.rozhlas.cz/nebiflovat-se-ale-myslet-autori-nove-interaktivni-ucebnice-se-na-fyziku-snazi-8046925

Aktuálně.cz - Čeští designéři zářili v Londýně. Štok představil židle, Škop učebnici s QR kódem: https://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/london-design-festival-stok-skop-umprum/r~8dd2c876de1e11e9926e0cc47ab5f122/

Aktuálně.cz -Fyzika se dá učit názorně a zábavně říkají tvůrci aplikace: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/fyzika-se-da-ucit-zabavne-a-nazorne-rikaji-tvurci-aplikace-j/r~a4c3a1eae69311e9b259ac1f6b220ee8/

 

Arts Thread - https://www.artsthread.com/news/ldf19-umprum/