Vlastimil Šenkýř mezi oceněnými v mezinárodní soutěži TALENTE
Vytvořeno: 23. 9. 2020 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Absolvent Ateliéru skla pražské UMPRUM Vlastimil Šenkýř byl za svou diplomovou práci „Lapis Philosophorum“ oceněn v mezinárodní soutěži Talente.

 Mezinárodní umělecká soutěž Talente se každoročně koná v německém Mnichově současně s veletrhem Schmuck. Soutěž pořádá Handwerkskammer für München und Oberbayern. Soutěž Talente funguje od roku 1980 a podporuje mladé umělce v oblasti užitého umění a designu.

 Diplomová práce Vlastimila Šenkýře figuruje mezi 10 oceněnými. Nutno podotknout, že se jedná o jedinou z cen udělenou za sklo a také jediného výherce z České republiky.

Práce Lapis philosophorum vznikla v Ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla. Vlastimil Šenkýř se v ní zabývá tvorbou vlastních kamenů ze skla, kterým zanechává jejich hrubou formu. Tyto jím vytvořené objekty mají podobné struktury jako kameny nalezené v přírodě, jejich vznik však není podmíněn časem, ale Šeknýřovými experimenty s různými barevnostmi skla a oxidy kovů. Ačkoliv jsou tedy přírodním kamenům velmi podobné, jsou dílem člověka, nikoliv přírodních procesů. Znamená to však, že jsou umělé? Tímto projektem se snaží poukázat na křehkost hranic a pojmů, které máme tendenci vytvářet. Inspirací je mu fakt, že jsme všichni tvořeni ze stejných elementárních částic, hvězdného prachu a tedy se vším na tomto světě propojení.

 

Porota jeho práci hodnotila následně: "Projekt Vlastimila Šenkýře "Lapis Philosophorum" zaujal komisi svým setřením hranic mezi přírodou a uměním. Tato práce se zdá jako produkt alchymie, ve kterém se snoubí příroda, umění a věda a dokumentují tak blízkost, v níž se tyto oblasti aktuálně nacházejí, a navzájem se inspirují. Na první pohled fascinují téměř nenápadným vzhledem, který se následně vyjeví jako skvostný, nádherně barevný."