Vojtěch Vyroubal a Monika Martykánová uspěli v soutěži Národní cena za studentský design 2021
Vytvořeno: 7. 12. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Vojtěch Vyroubal a Monika Martykánová uspěli v soutěži Národní cena za studentský design 2021

 

V pátek 3. prosince 2021 byla vyhlášena ocenění v soutěži Národní cena za studentský design. Mezi oceněnými nechyběli ani studenti UMPRUM. Cenu profesionálního designu ČR získal student Vojtěch Vyroubal z Ateliéru průmyslového designu za Motocykl Cargoo. Velký úspěch zaznamenaly práce Moniky Martykánové, čerstvé absolventky Ateliéru keramiky a porcelánu, která si odnesla hned dvě ceny Dobrý studentský design, a to za diplomovou práci Alegorie covidu a dále za projekt 3DIY. 

Unie profesionálních designérů České republiky udělila cenu Motocyklu Cargoo Vojtěcha Vyroubala za “originální a inovativní přístup při řešení vize dopravního prostředku s využitím nastupující technologie elektro pohonu. Hlavním přínosem je nová koncepce stavby lehkého rámu u městského motocyklu. Osobitá estetika spolu s konstrukcí umožňuje vestavbu a zavěšení úložných prostor a jednoduchou výměnu baterií. Oceňujeme také obsáhlou a přehlednou prezentaci projektu na vysoké profesionální úrovni.”

Monika Martykánová se může pyšnit hned dvěma cenami Dobrý studentský design. První je její diplomová práce, porcelánové sošky Alegorie covidu. Práce je snahou o renesanci figurální plastiky a jejího navrácení do našich životů. Moničiným cílem je přiblížení drobného umění současnému člověku. Sošky jsou mementem své doby a reflektují téma pandemie covidu, která již přes rok výrazně zasahuje do našich životů. Námětem se staly proměny zdánlivě banálních situací, například zákaz vycházení po deváté, uzavření služeb a restauračních zařízení. Výstupem je soubor porcelánových plastik vycházející z tradičních postupů zpracování porcelánové hmoty a symbolizují návrat k řemeslu.
Druhým oceněným projektem Moniky Martykánové jsou porcelánové plastiky 3DIY, které vznikly ručním 3D tiskem porcelánu.

Národní cena za studentský design byla vyhlášena již po 31. Mezinárodní porota posuzovala 144 nominací, které do posledního kola poslaly dvě předchozí pedagogické poroty. Soutěž hodnotí práce studentů designu všech domácích i zahraničních univerzit, vysokých škol, vyšších odborných škol se zaměřením na design. Cílem soutěže je propojování škol a studentů designu s průmyslem, výrobními, produkčními a obchodními firmami, ateliéry a studií v ČR i v zahraničí.

Nominované a vítězné práce byly k vidění od 6. 11. do 5. 12. 2021 na výstavě v kreativním prostoru DEPO v Plzni. Dále se přesouvají na výstavu Nový (z)boží! V Galerii České spořitelny v Praze, kde budou k vidění od 11. 12. 2021 do konce února 2022.

 

Vojtěch Vyroubal - Motocykl Cargoo

Monika Martykánová - Alegorie covidu

Monika Martykánová - 3DIY