Zemřel ilustrátor Jiří Šalamoun, dlouholetý vedoucí Ateliéru ilustrace a grafiky
Vytvořeno: 1. 4. 2022 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

S velkým smutkem informujeme o úmrtí ilustrátora a emeritního profesora Jiřího Šalamouna, který mezi lety 1990-2003 vedl Ateliér ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Zemřel 31. března 2022 ve věku 86 let.

Ilustrátor, výtvarník, autor animovaných snímků a pedagog Jiří Šalamoun se narodil 17. dubna 1935 v Praze. V roce 1952 nastoupil na studium grafiky na Akademii výtvarných umění, kde studoval do roku 1956, kdy přestoupil na Hochschulle für Graphik und Buchkunst do Lipska. V Lipsku absolvoval v roce 1959 a po návratu dokončil i studium na AVU. Pracoval jako knižní grafik a ilustrátor. Mimo jiné se podílel na přípravě Československé expozice pro EXPO v Montréalu. V roce 1975 vznikla první série animovaného seriálu o Maxipsu Fíkovi.

Za svou kariéru vytvořil mnoho dalších animovaných filmů, litografií a plakátů. Mimo to publikoval dvě sbírky básní. Graficky upravil a ilustroval knihy publikované nejen v Čechách, ale také v Německu či v Polsku. Za ilustraci k Poslednímu Mohykánovi J. F. Coopera obdržel v roce 1977 stříbrnou medaili od IBA Lipsko, mezi jeho další počiny lze uvést Kroniku Pickwickova klubu Charlese Dickense, Hobita J. J. R. Tolkiena či Tracyho tygra W. Saroyana. Na filmech spolupracoval Šalamoun s režiséry, jako jsou Jiří Brdečka, Václav Bedřich či Václav Mergl.

V roce 1990 byl pověřen vedením Ateliéru ilustrace a knižní grafiky na UMPRUM, který vedl následně 14 let. Byl držitelem mnoha českých a zahraničních ocenění za knižní ilustrace. V loňském roce hostilo výstavu děl Jiřího Šalamouna pražské Museum Kampa.