Aleš Hnátek Van Graaf Junior Talent 2021
Vytvořeno: 4. 5. 2021 od Ateliér designu oděvu a obuvi

 Student Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM, Aleš Hnátek, se stal vítězem soutěže pro začínající módní návrháře VAN GRAAF Junior Talent 2021. Jeho kolekce FW2021 je postavena na udržitelném přístupu a upcyklaci jinak nevyužitelných materiálů.

 V rámci týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week se v neděli 2. května 2021 uskutečnila přehlídka čtyř finalistů talentové soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2021.

 Z nich následně odborná porota vybrala jako nejtalentovanějšího začínajícího návrháře Aleše Hnátka z Ateliéru designu oděvu a obuvi, který vede prof. Liběna Rochová. I když se jeho kolekce se zaměřuje na  segment luxusních produktů a tzv. wearable artworks, klade mladý návrhář velký důraz na udržitelnost.  

Výchozím bodem pro tvorbu kolekce byl samotný materiál. “Jedná se o deadstock materiály doplněné o látky ze starých křesel a gaučů z mého archivu. Takové materiály sbírám, ošetřuji a dále používám ve své tvorbě. Ze svého archivu jsem tak intuitivně vybral několik materiálů, které mi k sobě připadají příhodné. Často se jedná jen o kusy látek. Tento limitový rozměr mě svým způsobem inspiruje a dává sám podněty, jak látku použít. Tyto materiály ve mně vzbuzují různé emoce a vnímám jejich esenci, připomínají mi specifické momenty a cítím z nich určitou atmosféru. Zároveň mám jistou představu o své estetice a snažím se ji každým projektem pomocí svého rukopisu rozvíjet. Součástí kolekce je i autorská obuv a doplňky, na kterou jsou použity materiály taktéž z mé sbírky. Ať už se jedná o textil nebo useň, kterou jsem po kusech posbíral od řemeslníků z jiných oborů, kteří by ji jinak vyhodili. Naprosto zásadní je pro mě také vysoká kvalita řemeslného zpracování mých kolekcí. Ve své tvorbě chci poukázat i na to, že nejen nové materiály mají místo na trhu s luxusním zbožím. Kvalitně zpracovaný materiál vydrží dlouho a dá se upcyklovat. Představovaná kolekce tak přirozeně navazuje a rozvíjí moji předchozí práci a nastiňuje kam se chystám směřovat,” popisuje přístup ke své kolekci Aleš Hnátek.

Během přehlídky na Mercedes-Benz Prague Fashion Week byly jeho modely doplněny o autorské šperky Magdaleny Šťastníkové z Ateliéru K.O.V. UMPRUM.

K ceně Aleš získal i finanční příspěvek na zhotovení nové kolekce, kterou představí v rámci podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Soutěž se již šestým rokem koná ve spolupráci s multibrandovým módním domem VAN GRAAF. Hlásit se do ní mohli čeští a slovenští módní tvůrci ve věku do 26 let.