Barbora Procházková a Lenka Vacková na RE-VELVET
Vytvořeno: 6. 12. 2019 od Ateliér designu oděvu a obuvi

Lenka Vacková a Barbora Procházková: RE-VELVET
na Czech Fashion Festival 2019

30. 11. – 1. 12. 2019
Chaussée d'Ixelles / Elsensesteeenweg 341, Ixelles-Elsene

 

Držitelka ceny Czech Grand Design 2017 v kategorii Módní designer, absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM Lenka Vacková, spolu s návrhářkou Barborou Procházkovou, která v letošním roce absolvovala tentýž ateliér, se představily na Czech Fashion Festival v Bruselu. Pro tuto příležitost vytvořily kolekci, která vznikla upcyclingem textilní pozůstalosti po minulým režimem perzekvované krejčové Marii Hradové. Několik dekád staré textilie designérky dokončily mimo jiné s využitím prvků sametu. Kolekce RE-VELVET skrze původní materiály a současnou estetiku odkazuje na historické změny ve spotřebě módy.  

„RE-VELVET prezentuje současný český módní design, ale zároveň je poctou generaci našich rodičů a prarodičů, kteří před rokem 1989 recyklovali a upcyklovali své oděvy nikoli z nadbytku, ale z nedostatku,“ říká k tomu kurátorka Darina Zavadilová.

V rámci instalace tak vznikla sametová kabelka s motivem české vlajky, kabát původně z dílny Burberry se sametovými prvky i večerní róba. Lenka Vacková na RE-VELVET pracuje v rámci svého projektu Textile Mountain, který má za cíl znovu uvádět do života nevyužité textilie. Barbora Procházková se na akci prezentuje se svým projektem Project Sapience, jímž přibližuje možnosti vlastní tvorby oblečení širší veřejnosti.

Vedle módní instalace RE-VELVET představí festival v Bruselu formou marketu řadu současných českých módních návrhářů a designérů, kteří se dlouhodobě zabývají tématem udržitelnosti: Overall Office, Hanu Kubešovou,  Queen’s Wood Studio, In August Company a Jana Bražinu. Všichni budou osobně přítomni.

V prostoru pop-up shopu věnovaného české módě a designu bude také až do pozdního večera probíhat maraton upcyclingových workshopů různých technik – od šperku, přes opravu oděvů, až po tvorbu vlastního batohu. V příjemném prostředí, s dobrým playlistem a sklenkou v ruce tak návštěvníci budou moci s designéry probrat jejich vztah k udržitelné módě, ale také si prakticky vyzkoušet, jak svému šatníku stylově prodloužit život.

Organizátory akce jsou České centrum Brusel, Jihomoravský kraj, Zastoupení hlavního města Prahy při EU a město Brno.