Ethical Message na BFGU Fashion Week 2020 v Tokiu
Vytvořeno: 29. 1. 2020 od Ateliér designu oděvu a obuvi

 

Na konci ledna 2020 představili studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi na BFGU Fashion Week v japonském Tokiu. Představili svou kolekci Ethical Message – Etické poselství, která poukazuje na neudržitelnost masové oděvní výroby.

Tématem klauzurních prací akademického roku 2018/19 Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM se stala udržitelnost a etika v módním a textilním průmyslu. „Udržitelnost a etický postoj jsou velkou výzvou módního průmyslu dneška. Rádi bychom tímto projektem upozornili na nesmyslnost masové produkce. Uvědomujeme si, že nezměníme mnohé, ale chceme, aby se lidé nad tímto tématem zamysleli a hledáme nové cesty,“ říká k projektu vedoucí ateliéru profesorka Liběna Rochová.

 Klauzurní práce studentů propojují aspekty udržitelnosti, etiky oděvního průmyslu, problematiky “zero waste”, recyklace i renesance řemesla s estetikou. Odklon od zrychlujícího se koloběhu masové výroby, odpoutání se od trendů a otročení prodejnosti dává studentům současně prostor pro osobité a tvůrčí vyjádření jejich individuálního postoje k  neudržitelné situaci módního průmyslu a předložení jejich vizí.

 Na klauzurním projektu Etické poselství ateliér spolupracuje s dobročinnými obchody Sue Ryder, do jejichž skladů měli studenti po dobu tří týdnů volný vstup a mohli čerpat materiály pro vytvoření kolekcí. Klauzurní projekt podporuje také časopis Dolce Vita, který zaznamenává proces vzniku kolekcí a uveřejní výsledné práce.

Nejnověji se kolekce s etickým poselstvím představila na BFGU Fashion Week v japonském Tokiu. Před tím byla k vidění například v rámci velké celoškolní výstavy ARTSEMESTR zima 2020 nebo na přehlídce v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week.