Etické poselství: studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi poukazují na neudržitelnost masové oděvní výroby
Vytvořeno: 20. 3. 2019 od Ateliér designu oděvu a obuvi

Studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM představí svou nejnovější kolekci poukazující na neudržitelnost masové oděvní výroby na Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Neděle 24. 3. od 13 hodin, OD Kotva, Praha 1

 

Tématem klauzurních prací akademického roku 2018/19 Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM se stala udržitelnost a etika v módním a textilním průmyslu. „Udržitelnost a etický postoj jsou velkou výzvou módního průmyslu dneška. Rádi bychom tímto projektem upozornili na nesmyslnost masové produkce. Uvědomujeme si, že nezměníme mnohé, ale chceme, aby se lidé nad tímto tématem zamysleli a hledáme nové cesty,“ říká k projektu vedoucí ateliéru profesorka Liběna Rochová.

Klauzurní práce studentů propojují aspekty udržitelnosti, etiky oděvního průmyslu, problematiky “zero waste”, recyklace i renesance řemesla s estetikou. Odklon od zrychlujícího se koloběhu masové výroby, odpoutání se od trendů a otročení prodejnosti dává studentům současně prostor pro osobité a tvůrčí vyjádření jejich individuálního postoje k  neudržitelné situaci módního průmyslu a předložení jejich vizí.

Na klauzurním projektu Etické poselství ateliér spolupracoval s dobročinnými obchody Sue Ryder, do jejichž skladů měli studenti po dobu tří týdnů volný vstup a mohli čerpat materiály pro vytvoření kolekcí. Klauzurní projekt podporoval také časopis Dolce Vita, který zaznamenával proces vzniku kolekcí a uveřejnil i výsledné práce.

Soubor kolekcí s etickým poselstvím byl poprvé veřejnosti představen v rámci výstavy semestrálních a klauzurních prací ARTSEMESTR Zima 2019. A nyní se souborná kolekce studentských prací „Etické poselství“ představí na přehlídce v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week v neděli 24. března 2019 od 13 hodin.