Japonsko klidná síla
Vytvořeno: 2. 6. 2016 od Ateliér designu oděvu a obuvi

Japonsko v podání studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM

 

Starost s tím, kde brát inspiraci na nové módní kolekce, studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové mít nemusí. Díky pozoruhodnému projektu Ikonická recyklace, který iniciovala přední rakouská módní teoretička módy Elizabeth Längle, se celý ateliér v minulém roce dostal na dvě podnětné studijní cesty do módních metropolí – New Yorku a Tokia.

V Tokiu, kde se ve spolupráci s Českým centrem uskutečnila přehlídka a výstava projektu Ikonická recyklace, práce ateliéru zaujaly profesorku Sanae Kosugi, děkanku věhlasné japonské módní školy Bunka Fashion Graduate University (BFGU vychovala velká jména japonské oděvního designu jako například Yohji Yamamoto, Kenzo Takada, Hiroko Koshino, Chisato Tsumori ad.) a ředitelku Bunka Fashion College. Profesorka Kosugi studenty ateliéru pozvala k účasti na prestižním a médii velmi sledovaném módním týdnu Bunka Fashion Graduate University Fashion Week (BFGU FW), který se uskuteční začátkem února 2017.

Právě tato nabídka inspirovala vedoucí ateliéru Liběnu Rochovou k japonskému tématu klauzurních prací. Konečné zadání Japonsko klidná síla dává studentům možnost pracovat se zcela odlišným námětem než například loňský Modfolk, který hledal cestu k prolínání české lidové tradice s moderní estetikou. 

„Pro vznik každé ucelené módní kolekce je zásadní teoretická příprava. Proto jsme v ateliéru uspořádali přednášky předních japanologů věnované náboženství, umění, literatuře a kultuře země vycházejícího slunce. Chtěla jsem, aby studenti získali vhled do japonské identity a kolekce tak byly osobitou reflexí této fascinující a Evropanovi vzdálené kultury,“ říká Rochová.

Konkrétním zadáním klauzurní práce pak bylo vytvořit profesionální módní kolekci včetně názvu, loga a prezentačních materiálů, jako jsou lookbooky, ceníky či tisková zpráva. „Kolekce musí být připravená do té míry, aby byla schopná obstát v reálném světě a jít třeba hned po obhajobě do prodeje,“ dodává Liběna Rochová. „Tak se tomu v minulosti také stalo například s projektem Narnish Sáry Beránkové a Karolínky Karpíškové, kterou si na základě veřejné přehlídky klauzurních prací odebrala do prodeje pražská Debut Gallery,“ upřesňuje Rochová.

 

 

Veřejná módní přehlídka klauzurních prací s tématem Japonsko klidná síla proběhne 7. června 2016 v 19 hodin
NG – Palác Kinských
Staroměstské náměstí 12, Praha 1


Klauzurní kolekce budou poté k vidění v rámci výstavy ARTSEMESTR léto 2016 
UMPRUM, náměstí Jana Palacha 80, Praha 1
2. patro, ateliér č. 212

Vernisáž 8. června v 19:00

Otevřeno  9.–13. června 2016,  denně od 10 do 18 h.

 

 

Tisková zpráva ke stažení