Kolekce "ID" Tomáše Němce a Matěje Vojtuše na stránkách VOGUE CS a ELLE
Vytvořeno: 30. 11. 2020 od Ateliér designu oděvu a obuvi

 

Že spolupráce napříč různými obory se vyplácí, dokládá úspěch Kolekce „ID“ módního návrháře Tomáše Němce a grafika Matěje Vojtuše z Pražské UMPRUM. Jejich soubor oděvů s graficky pojaté pletáže se dostal na stránky časopisů VOGUE CS a ELLE.

 Kolekce ID vznikla v rámci mezioborového projektu Ateliéru designu oděvu a obuvi a grafických ateliérů. Mladí designéři měli za úkol společně navrhnout autorské kolekce z pletáže s originálním grafickým dekorem.

 Tomáš Němec společně s Matějem Vojtušem použitím speciálně navržených a pre-dimenzovaných střihů, vytvořili jakési maskování proti vizuálním způsobům veřejného sledování (surveillance). V kolekci se objevují obtížně zachytitelné motivy a vzory, shluky barev, které vznikají pomocí umělé inteligence, která tyto vzory generuje a vytváří tak městský šum, který informativně přehltí software a ten má pak problém s identifikací objektu (uživatele). Tato ambivalentní poloha oděvu, kdy je oděv prostředkem sebevyjádření a současně maskuje pravou identitu, působí jinak ve virtuálním a reálném světě.

 Ve spolupráci s Matějem Vojtušem, studentem Ateliéru Tvorby písma a typografie, vycházeli ze smyšlené situace blízké realitě, kdy se virtuální svět a jeho početné digitální platformy, staly zcela neoddělitelnou součástí běžného života. Cílem projektu bylo také zaznamenat transformaci dvou různých identit a jejich vzájemné ovlivnění.