Michaela Čapková na mezinárodní přehlídce FASHIONCLASH v Maastrichtu
Vytvořeno: 25. 6. 2018 od Ateliér designu oděvu a obuvi

Letos opět proběhla v nizozemském Maastrichtu prestižní mezinárodní přehlídka inovativní a interdisciplinární módy FASHIONCLASH, která se konala od 15. do 17. června. Vysokou školu uměleckoprůmyslovou reprezentovala studentka 1. ročníku navazujícího magisterského studia v Ateliéru designu oděvu a obuvi Michaela Čapková. 

Přehlídku její kolekce Artefacts, která vznikla v rámci širšího ateliérového projektu Power of Identity: Memory Fashion Message, otevřela taneční performance Andrei Vykysalé-Benkové. Studentka představila celkem 8 autorských modelů.

Koncept artefacts

Kolekce je inspirována tradičním českým materiálem kanafasem, ze kterého se od 15. století šily peřiny, závěsy, utěrky, či tradiční sukně konofasky. Vzájemným propojením několika těchto artefaktů vznikla výsledná forma kolekce, která je zároveň dialogem mezi uměleckým objektem a užitým předmětem. Použitý kanafas v kolekci je redesignem od textilní výtvarnice Evy Jandíkové, která vychazí z původních vzorů tkaniny. V kolekci jsou použity také krystaly společnosti Preciosa, které odkazují k dalšímu významnému českému řemeslu předprvorepublikové doby. 

Prezentace Michaely Čapkové se uskutečnila s podporou Českého centra v Rotterdamu, které financovalo cestu, pobyt a transfer kolekcí a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, která se spolupodílela na financování kolekce.

 

Foto: Team Peter Stigter