Nedělní program MBPFW 2021 patřil Ateliéru designu oděvu a obuvi
Vytvořeno: 9. 9. 2021 od Ateliér designu oděvu a obuvi

Nedělní program MBPFW 2021 patřil Ateliéru designu oděvu a obuvi

 

Nedělní program Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2021 patřil z většiny studentům a čerstvým absolventům Ateliéru designu a oděvu a obuvi UMPRUM. Ateliér prezentoval své bakalářské a diplomové práce a samostatně se představili studenti Valerie Jurčíková, Aleš Hnátek nebo absolventi Natalie Dufková a Zoltán Tóth.

První a hlavní ateliérová prezentace se soustředila na bakalářské a diplomové práce studentů, kteří absolvovali v roce 2021. Nabídla velmi různorodou kolekci, ze které bylo patrné vyprofilování a tvůrčí směřování autorů. Tomáš Němec pracoval s graficky upravenými látkami a ve svých modelech reagoval na problematiku virtuální reality a digitalizace florálních motivů. Konceptuální přístup ke své diplomové kolekci měla i Agáta Seeháková. Ve svém projektu reaguje na téma individuality tvůrce, konkrétně svých spolužáků z ateliéru. V modelech představujících jakousi koláž jejich tvorby zachytila hlavní charakteristické prvky jejich práce. Vztahem oděvu a těla se zabývala i „EXUVIAE“ Natálie Nepovímové, která analyzuje situace svlékání a převlékání. Deformované, či naddimenzované oděvní části skulpturálního charakteru zachycují a evokují tyto momenty. Natálie Dufková v kolekci „Her“ reagovala na ideály ženskosti a vztahu těla k oblečení. V modelech jejichž klíčovým prvkem byla krajka, kladla důraz na kvalitní řemeslné zpracování a udržitelnost. Tyto hodnoty akcentovala i Alexandra Gnidiaková, která se nechala inspirovat českou loutkou.  Na tvorbu kolekce použila staré, nechtěné a použité látky, které v sobě nesou historii a nezaměnitelnou patinu. Udržitelnost, etická a ekologická produkce byla tématem i pro Zoltána Tótha, který svou diplomovou práci bere jako startovací moment, ve kterém si ujasňuje problematiku udržitelnosti.

Student Aleš Hnátek na samostatné přehlídce obhajoval své první místo v soutěži Van Graaf Junior Talent 2021, které získal letos na jaře. Na svůj úspěch navázal v nové kolekci, kde se opět zaměřuje na segment luxusních produktů a tzv. wearable artworks.

Natalie Dufková, letošní absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi, se prezentovala pod svou značkou NANICHE. Její tvorba je založena na výrazném, mladistvém stylu a nadčasovém designu.

Kromě ateliérové prezentace se Zoltán Tóth představil i na vlastní samostatné přehlídce. V uvedené kolekci akcentoval precizní zpracování, kvalitní a luxusní materiály a pohodlné střihy, přitom modely vznikaly z recyklovaných materiálů a některé střihy byly konstruovány tak, aby se daly časem transformovat do jiného modelu.

Samostatnou přehlídku měla i studentka Valerie Jurčíková, která oděv vnímá spíše jako skulpturu obklopující lidské tělo. Často pracuje s textilními experimenty či jinými nezvyklými materiály. Její kolekce se sestávají z oděvních objektů, které jsou následně transformovány do nositelných kusů.