Práce studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi se představily v Japonsku
Vytvořeno: 14. 3. 2022 od Ateliér designu oděvu a obuvi

Práce studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi se představily v Japonsku

módní přehlídka on-line
premiéra 3. 3. 2022
https://bfgu-bunka.ac.jp/bfgufw/14/fashionshow-umprum/

 

Ateliér designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové se stal pravidelným hostem BFGU Fashion Week. Kolekcí nejnovějších prací studentek a studentů ateliéru se v Japonsku představil již po páté.

Vzhledem k pandemickým opatřením organizátoři celou akci opět pořádali on-line. Díky tomu vzniklo originální video s módní přehlídkou, kterému dala nápad a vdechla neobvyklou atmosféru pedagožka Ateliéru fotografie II Štěpánka Stein a Vojta Novotný, pedagog ateliéru designu oděvu a obuvi. Sérii přehlídek s kamerou Antoana Pepelanova režírovala Amálie Kovářová. Impresivní kulisy poskytly nejrůznější prostory nového Technologického centra UMPRUM.

Video představuje celkem osm kolekcí osmi studentů ateliéru – bakalářské práce, magisterské práce nebo nepřehlédnutelné projekty, jakými jsou například ty Aleše Hnátka a Valerie Jurčíkové. Díky tomu se jedná o pestrou přehlídku různorodých prací, které však mají dohromady hodně společného - udržitelný přístup k módě, vztah oděvu a lidského těla, nebo fenomény, které se módy dotýkají.  

Vztah oděvu a těla a jejich vzájemné ovlivňování a propojení jsou hlavním motivem kolekce EXUVIAE Natálie Nepovímové. Ta se konkrétně zaměřila na problematiku svlékání a převlékání. Ženskostí a vztahu těla k oblečení se věnovala i kolekce HER  Natálie Dufkové.

Hlavní otázkou a inspirací kolekce Ctrl+v/Ctrl+c Agáty Seehákové je problematika imitace versus inspirace v oděvním návrhářství. K vyjádření tohoto věčného sporu Agáta využila přepracování charakteristických prvků modelů svých spolužáků do nových oděvů.

Tomáš Němec pracoval s možným propojením virtuální reality s oděvem. V aktuální kolekci využil vygenerované grafické vzory digitalizovaných florálních motivů, které vytvořil ve spolupráci s grafikem Matějem Vojtušem.
Valerie Jurčíková představila sérii oděvů pod názvem Obsese. Obsesi v oděvu v tomto případě znázorňuje linka, která prochází povrchem těla skrze oděv a postupně se umocňuje a stupňuje.

Zoltán Tóth se dlouhodobě zabývá problematikou udržitelnosti, etiky, vlivů na životní prostředí a další důležité otázky spojené s ekologickou a udržitelnou módou. To se čím dál hlouběji propisuje i do jeho práce.

Hlavním inspiračním zdrojem Alexandry Gnidiakové je české loutkářství. Pro tvorbu kolekce využívala staré, použité a nepotřebné látky, které v sobě nesou nezapomenutelnou historii, stejně jako loutkářství.

Díky tomu, že se přehlídka konala zprostředkovaně, je možné si všechny kolekce prohlédnout na pro tuto příležitost speciálně vytvořeném videu: https://youtu.be/BhKptIZ5CHM

 

Představené módní kolekce:

Tomáš Němec - 2053
Alexandra Gnidiaková – PERSONA
Natálie Dufková - HER
Natálie Nepovímová – EXUVIAE
Agáta Seeháková – Ctrl+c/Ctrl+v
Zoltán Tóth – RE
Valerie Jurčíková – SS22 Obsession
Aleš Hnátek – Spring / Summer 2022