VŠUP spolupracuje s Baťou
Vytvořeno: 20. 5. 2012 od Ateliér designu oděvu a obuvi

Výstava u Bati

2. 7. 2012 do 16. 7. 2012 výloha obchodního domu Baťa, Václavské náměstí
do 29. 7. 2012 patro -1, Baťa, Václavské náměstí

V letním semestru školního roku 2011/2012 se zrodila zajímavá spolupráce a Baťa se zapojil do projektu plného designu a kreativity.

Studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze pracovali na redesignu dnes již ikonických baťovských tenisek ze 60. let „Baťa Bullets". Vše se odehrávalo pod kreativním vedením doc. Liběny Rochové a nejlepší návrhy byly poprvé předvedeny v Miláně na nejslavnější přehlídce užitého designu Salone Internazionale del Mobile.
Deset studentů ateliéru pracovalo na nových návrzích, které design původních tenisek povýšil na osobitý a kreativní koncept. Díky jedinečné příležitosti být přímo v továrně firmy Baťa v Dolním Němčí měli studenti ideální podmínky, jak vytvořit plně funkční, ale zároveň vysoce originální tenisky. „Nechci studentům zadávat jen holá  témata - šaty, boty, plášť atd. Vedu je k promyšlenému konceptu a k cestě, na které to i bolí," říká Liběna Rochová.

„Spolupráce s mladými designéry je pro nás zajímavá, posune nás někam dál a je rozhodně oboustranně prospěšná. Máme jedinečnou šanci podpořit nadějné české designéry, proměnit jejich nápady v realitu a alespoň trochu proniknout do designérské komunity. Rádi bychom v tomto projektu pokračovali i v dalších ročnících," říká Thomas A. Baťa.

Výsledná podoba tenisek, ke které studenti během realizace dospěli, je plná netradičních zpracování, barevných variací a originálních detailů. Trojici nejlepších návrhů vybere odborná porota ve složení Thomas Baťa, Liběna Rochová, Jan Králíček, Eva Eisler, Rony Plesl, Maxim Velčovský a další. Vítězné tenisky si bude moci prohlédnout i široká veřejnost v prodejně Baťa na Václavském náměstí. Od
2. 7. 2012 do 16. 7. 2012 budou zkrášlovat výlohu samotného obchodního domu
a poté budou přesunuty do -1. patra, kde budou vystaveny do 29. 7. 2012.

A čím se autoři inspirovali?
Stážistka Viktoria Vittori vytvořila boty na zavazování s desítkami tkaniček, Karolína Juříková zaujala minimalistickým návrhem černobílých kozaček a Marie Petráková se spojila s výraznou šperkařkou Nasstasií Aleinikavou z ateliéru K.O.V., aby představily sněhobílou variantu tenisek s našitými bronzovými lístky.