ATELIÉR K.O.V. – INSPIRACE ARCHITEKTUROU
Vytvořeno: 16. 9. 2021 od Ateliér K.O.V. Koncept - Objekt - Význam

„ATELIÉR K.O.V. – INSPIRACE ARCHITEKTUROU“

 

 23. 9. – 7. 11. 2021
vernisáž 30. 9. 2021 v 18 hodin
vernisáž v rámci Designbloku: 8. 10. 2021 v 17 hodin

 Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 17. listopadu 2, Praha

 

Ateliér K.O.V. pražské UMPRUM se letos zúčastní Designbloku v galerii vstupního foyer Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Představí zde výstavní projekt autorských šperků, které studenti vytvořili v rámci zadání Inspirace architekturou.

  Jaký šperk si vytvořím, když jdu na rande se slavným architektem? Jaká jeho stavba je mi inspiračním zdrojem? Jaké příběhy, metafory, nebo symboliky jsou v mém šperku obsažené? To bylo jedno z témat, se kterým studenti ateliéru K.O.V. pracovali v rámci zimního a letního semestru akademického roku 2020/2021, během distanční výuky. Bez možnosti praktického vedení a využití technologického zázemí školních dílen si museli osvojit inovativní přístup a práci s netradičními materiály. Vystaveným kolekcím šperků předcházely dva intelektuálně stimulující semestrální úkoly. Nejdříve si z předloženého seznamu vylosovali jméno jednoho ze světových architektů a na základě výběru jedné jeho konkrétní stavby měli navrhnout kliku ke vstupním dveřím. V druhém semestru následoval domeček pro panenku – Dollhouse. Procesem výroby zkoumáme materiál, objevujeme jeho možnosti, testujeme jeho limity a snažíme práci posunout nad rámec tradičních dovedností a technik.

  Ludwig Mies van der Rohe kdysi prohlásil: „Bůh je v detailech.“ Šperk nás učí pochopit a zvládnout detail, vyžaduje disciplínu a soustředění, je intimní architekturou pro krajinu lidského těla. Pro svého tvůrce představuje dokonalý trénink v prostorové a formální orientaci menších rozměrů, kterou lze však posléze použít na měřítka o mnoho větší. Architektonické formy a struktury mohou být převedeny nejen do šperků, ale v obou disciplínách jsou neustále zkoumány a přepracovávány další faktory, jako je materiál, měřítko a prostor. Americký architekt a teoretik Stanley Tigerman o navrhování šperku řekl: „Je to cesta, jak otestovat nápad a zjistit, zdali je nosný.“ Neexistuje hierarchie, pokud jde o kvalitu. Každý detail je důležitý, protože konečný výsledek je součtem detailů v tvůrčím procesu.

  Prof. Eva Eisler

 

 

Pořadatel: Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM)
Partner: UMPRUM Praha
Koncepce výstavy: Eva Eisler
Texty: Eva Eisler
Grafický design: Petr Knobloch
Fotografie: Archiv ateliéru K.O.V. / Archive of the K.O.V. Studio
Anglický překlad: Ian Mikyska
Produkce: Veronika Mědílková, Martin Papcún
Instalace: Ateliér K.O.V., výstavní skupina UPM