PURITY AND DECADENCE

Absolventi UMPRUM, Eva Eisler a výběr prací studentů jím vedeného Ateliéru K.O.V. se představí na výstavě Purity and Decadence v Londýně.

 

 9. – 27. 5. 2018
Londýn, Gallery S O

 

 

Výstava  'Purity and Decadence: Contemporary Czech Jewellery' představí díla oceňovaných designérů a studentských prací. Zastoupeni jsou ve všech případech absolventi UMPRUM, studenti Ateliéru K.O.V. a jeho vedoucí Eva Eisler. Projekt oslavující český autorský šperk pořádá České centrum Londýn ve spolupráci s londýnskou Gallery S O. Výstava je také oficiální součástí London Craft Week. 

 Každý z vybraných designérů je unikátní ve svém stylu a přístupu k objektu. Všichni ale patří k naprosté špičce ve svém oboru. Cenami ověnčené kolekce Evy Eisler, Nastassii Aleinikavy, studia Zorya, Markéty Kratochvílové a studentů a absolventů Ateliéru K.O.V. Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze spojuje originální pojetí šperku jako uměleckého objektu, touha posouvat hranice vyjádření tvůrčí vize a nezpochybnitelné řemeslné mistrovství.  

 Všichni tito jedineční čeští designéři budou vystavovat v prostorách Gallery S O, prestižní soukromé galerie, která se zaměřuje právě na umělce tvořící na pomezí různých uměleckých disciplín – designu, umění a architektury. Dvě výstavní místnosti se během května zaplní ikonickými, čistě minimalistickými objekty Evy Eisler, provazy, krystaly a organickými šperky ze studia Zorya, futuristickými brýlemi i středověkými ilustracemi inspirovanými brožemi v podání Nastassii Aleinikavy a precizním stříbrem a dekadentními doplňky na pomezí šperku a oděvu od Markéty Kratochvílové. Zcela svébytnou část výstavy pak tvoří práce studentů Ateliéru K.O.V., které v Londýně zastoupí práce Jakuba Křeliny, Kateřiny Michálkové, Zuzany Špilákové, Ondřeje Stáry, Veroniky Murárikové, Filipa Bartoně a absolventů Alžběty Dvořákové, Evy Růžičkové, Karly Olšákové, Adély Fejtkové, Magdaleny Vojtekové, Kláry Chrudinové a Kateřiny Jirsové.

 Díky zapojení do hojně navštěvovaného London Craft Week má 'Purity and Decadence: Contemporary Czech Jewellery' šanci přilákat početné odborné i laické publikum a ukázat, že vedle skla a produktového designu má Česká republika co nabídnout i v oblasti autorského šperku.

  "Pokud je času dána šance, stává se tvůrcem nikdy nekončící transformace energie do rozmanitých forem," říká duo designérů, kteří stojí za značkou Zorya, Daniel Pošta a Zdeněk Vacek. V jejich kolekci VIRUS, za kterou v roce 2011 získali hned dvě ceny Czech Grand Design (Designér šperku a Grand Designér roku), se krystaly replikují jako viry. „Začali jsme s námořním provazem a solí. Ty v kombinaci s efekty času mohou objekty změnit k nepoznání. Namísto rozkladu ale v tomto konkrétním případě dochází k téměř magické transformaci - obyčejné věci se promění natolik, že je zkrátka nelze poznat.”

 Tento proces stál za vznikem náhrdelníků, které balancují na pomezí šperku a uměleckého konceptu. Přetvářejí pomíjivé materiály do impresivních objektů, které jsou pokaždé naprosto unikátní. 

 Ateliér K.O.V. vedený Evou Eisler se snaží především stimulovat individuální dovednosti studentů a jejich kreativitu, přičemž je během času stráveného v ateliéru, učí zkoumat hlubší smysl věcí. Ateliér se nezabývá pouze šperkem, studenti mohou volit také mezi užitým předmětem, detailem použitelným v interiéru či architektuře, nebo dokonce volným uměleckým dílem. Jako materiál používají převážně kov, popřípadě kov v kombinaci s jinými materiály. Právě skrze experimenty s různými materiály se pak studenti učí uměleckému cítění a vyjadřování kreativního potenciálu ve vizionářských konceptech.

 "Pokud bychom věřili starému přísloví, že všechno souvisí se vším, pak není možné nahlížet na individuální kreativitu v izolaci. Nakonec, vše se stává součástí prostředí, které vytváříme," vysvětluje Eva Eisler. "Každičký detail hraje důležitou roli. Cokoliv děláme by mělo mít hlubší význam, a to i v případě, kdy konečný výsledek není úplně zřejmý. Pomáhá nám to rozšířit si obzory a porozumět jeden druhému. Každý kousek šperku se může stát symbolem, který nese důležitý vzkaz."

 Nastassia Aleinikava absolvovala studium v ateliéru K.O.V. v roce 2013. O čtyři roky později, v roce 2017, získala hned dvě ceny Czech Grand Design - Designér šperku a Grand Designér roku. Nastassia pracuje s časem skrze svou kolekci brýlí. Nahlíží do budoucnosti, která je barevná, pestrá, elektrická a kosmopolitní. "Brýle jako šperk a šperk jako příběh - ne každý má ale odvahu ten svůj příběh psát." A proto ho Nastassia pomáhá napsat lidem skrze své brýle, které naplňují každý dílek dechu, každý švih pohybu, každý moment 'teď' novým rozměrem, akcentují charakter nositele a rozlévají v něm nové pocity. Detaily doplňků v sobě nesou právě onen příběh, který je pro mnohé nepostřehnutelný a pro jiné zase tolik důležitý a naplňující.

  Vítězka dvou cen Czech Grand Design – v kategorii Designér šperku roku 2016 a Objev roku 2014 - Markéta Kratochvílová - je uznávaná jako nadčasová umělkyně. Její nejpopulárnější kousky - napůl šperky, napůl oblečení - vždy nesou nějaký význam. "Ve svých designech se snažím zdůrazňovat vztah ženského těla a šperku a to, jak se projevuje a má vliv na svoji nositelku a její život," říká Markéta, pro kterou je prvek ženskosti velmi důležitý. Kratochvílová na sebe v Londýně upozornila v rámci výstavy na Intenational Fashion Showcase v roce 2016, kdy si její práce všimla skotská umělecká agentura Cryptic and Sonica. "S Markétou Kratochvílovou jsme chtěli spolupracovat, protože její práce je odvážná, zároveň ale i smyslná a osvobozující. Moc se mi líbí její zaujetí detailem a způsob, jakým v nás její šaty vyvolávají emoce, a to tím více, čím více se ponořujeme do poznání jejího designového řemesla. Kují s námi pikle a vtahují nás do jiného světa. Je radost pracovat s tak skvělým českým talentem, který jednoznačně zanechá stopu,” zdůrazňuje Cathie Boyd, umělecká ředitelka agentury Cryptic and Sonica.

  Výstavu 'Purity and Decadence: Contemporary Czech Jewellery' ve východolondýnské Galerii S O doprovodí workshopy a přednášky, které představí jak současnou českou designovou scénu, tak také tradiční velkolepou českou bižuterii. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči vyrůstat šperky a vyzkoušet si na sebe designové kousky!

 Výstavu organizuje České centrum Londýn jako součást oslav 100. výročí České Republiky.

 

 

 

 

 

Zdroj České centrum Londýn