Pražská Galerie CZECHDESIGN opět představuje tvorbu mladých talentovaných designérů a čerstvých absolventů. Jarní výstava nabízí nové materiály, koncepty, příběhy a současné přístupy ke šperku v podání nastupující generace šperkařů.

 

19. 4. –16. 6. 2017

Galerie CZECHDESIGN
Vojtěšská 3, Praha 1

Otevírací doba: pondělí až pátek od 12 do 19 hodin

 


Cílem výstavy je přiblížit to nejlepší ze současné produkce mladých designérů v oblasti šperku. Poodhalí také proces jejich vzniku a umožnit tak divákům nahlédnout i trochu dál než jen na obchodní pulty.
Jak se navrhuje šperk? Co stojí za procesem šperkařské tvorby? Jaké materiály, tvary nebo přístupy jsou v oblasti šperku aktuální? To vše se dozvíte na výstavě v CZECHDESIGN od 19. dubna do 16. června 2017.
Převážnou část vystavených exponátů bude možné také zakoupit. Z výstavy si tak budete moci odnést svůj vlastní šperk.

 

Generace z UMPRUM
Na výstavě bude zastoupena převážně silná generace českých šperkařů, kteří se na svou profesionální dráhu připravovali na UMPRUM v Praze - od roku 2007 v Ateliéru K. O. V. pod vedením legendy českého šperku Evy Eisler, do roku 2007 ateliér vedl prof. Vratislav Karel Novák a nesl název Kov a šperk. Jde o ateliér, ze kterého vyšla většina českých úspěšných šperkařů a který slaví úspěchy i v mezinárodní konkurenci například na největším evropském veletrhu Schmuck.

Koncept, Objekt, Význam
Inovativní procesy, netradičních materiály, recyklace a konceptuální tvorba. Ateliér K. O. V. se na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pohybují v různých měřítkách - od architektury přes sochařské objekty až ke šperku. Studenti ve své tvorbě přicházejí s novými materiály a způsoby, jak je využívat.
"Tentýž předmět může být současně broží zdobící lidské tělo, imaginárním zvětšením se z něj může stát svébytná plastická struktura i prostorová skica budoucí architektury," popsala ateliér teoretička designu Lada Hubatová - Vacková.

Z ateliéru Evy Eisler představíme například tvorbu Karly Olšákové a její kolekci Primitive obsahující netradiční šperky z břidlice.  Nebo si připomeneme diplomovou práci Kateřiny Matěchové v podobě broží Samorostů z dřevěné drtě, pryskyřice a stříbra. Těšit se můžete i na projekt Markéty Kratochvílové s názvem Dragon spirit, za který letos získala prestižní ocenění Czech grand design.

Vedle generace z pražské UMPRUM výstava představí také tvorbu studentů a absolventů Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni.  

 

Vystavující
Karla Olšáková, Markéta Kratochvílová, Adéla Doušová Schicker, Adéla Fejtková, Jakub Křelina, Alžběta Dvořáková, Klára Chrudinová, Eva Růžičková, Veronika Watzková, Kateřina Matěchová, Mariana Berec, Ruda Rusňák, Lucie Zemanová, Hanuš Lamr, Dana Bezděková, Veronika Viktorie, Klára Šípková, Hana Polívková, Kristýna Malovaná, Nastassia Aleinikava, Adéla Pečlová, Eliška Lhotská, 2D3D, Zuzana Holáňová (Shit happens), Jitka Molerová, Petra Arbetová (Bepart studio), Michaela Gorcová, Jara Design, Eva Hegedusová, Iveta Kroupová, Minka (Klára Klbečková)

Info
Výstava se uskuteční v GALERII CZECHDESIGN ve Vojtěšské ulici na
Praze 1, od 19. dubna do 16. června 2017. Otevírací doba je od pondělí do pátku od 12 do 19 hodin.

Výstava je podpořena Státním fondem kultury ČR, Ministerstvem kultury, Magistrátem hl. města Prahy a Městskou částí Praha 1.