Manifesty
Výstava studentů Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM

3. 7. — 23. 8. 2020
Vernisáž: 3. 7. 2020 od 20 hodin

GaP / Galerie a Prostor, Kollárova 27, ZnojmoAteliér keramiky a porcelánu UMPRUM představuje výběr prací, které studenti v zimním semestru 2019/2020, tvořili na téma "Manifest".

Minulý rok oslavil Ateliér keramiky a porcelánu sto let od založení. Během této dlouhé doby prošla společnost dramatickým vývojem, válkami a mírem, budováním státu, znárodňováním podniků, restitucí a privatizací, nebo třeba zavíráním výroby kvůli levné asijské produkci.

 Každá etapa od Rakousko-Uherského průmyslového dědictví až po dnešek sebou přinášela nové výzvy, na které umělci a řemeslníci museli reagovat. Doba "onlinová" umožnila každému na síti prezentovat a prosazovat svůj názor či dílo. Každý se tak může stát potenciálním influencerem, jehož názor se dostane mezi lid nejen pomocí sociálních sítí. Naši studenti tak dostali v rámci klauzurního zadání téma Manifest a měli se zamyslet nad svoji tvorbou v souvislostech doby, ve které tvoří. Po sérii konzultací a přednášek o dějinách manifestů se mohli zamyslet a přemýšlet o tom, co by chtěli deklarovat pomocí vlastní tvorby a jak by si představovali své myšlenky zhmotnit nejen pomocí materiálu, ale i na papíře. Je známo, že některé manifesty v historii jsou nadčasové a jiné zase pomíjivé. Byly psány, aby manifestovaly konkrétní myšlenku, upozornily na problém, nebo reagovaly na všemožné dějinné události. Naším cílem nebylo zadávat tento úkol proto, aby vznikly fatální deklarace či programová prohlášení, ale zajímalo nás, jak reaguje na svět pomocí slova a materiálu nastupující generace.

 

Kurátor: Maxim Velčovský