Lukáš Houdek v Diploma Selection 2016
Vytvořeno: 11. 10. 2016 od Katedra užitého umění

Diplomová práce čerstvého absolventa Ateliéru skla Lukáše Houdka Rybolov byla vybrána do třetího ročníku soutěže evropských diplomových prací Diploma Selection. Soutěž, kterou organizuje Designblok společně EUNIC představí v Praze finále, do kterého se probojovalo celkem 37 prací z 12 zemí. Samotná výstava Diploma Selection představí 24 nejlepších prací z oblasti produktového designu. 

 

Diplomová práce zpracovává námět sportovního rybolovu a jeho hlavních artefaktů. Ústředním motivem je tvarosloví rybářského prutu. Ty jsou kombinovány se segmenty křišťálových lustrů, konkrétně tak s ověsy jako základními představiteli světelných objektů. Jedná se o syntézu rybářské udice a svítidla. Svým dílem zaznamenává okamžik vzrušení, který rybář prožívá na břehu vody při záběru. Vzrušující moment úspěchu a emocí. Pruty jsou vyrobeny z nerez oceli, která interpretuje vlastnosti reálného rybářského prutu.

Kromě prezentace v rámci Diploma Selection je možné vidět práce Lukáše Houdka i v samostatné expozici, kterou vytvořil společně s bratrem Filipem Houdkem, který založil studio HG atelier design zaměřený na výrobu luxusních svítidel. Lukáš bude v rámci expozice vystavovat světelné objekty vycházející z klauzury Dear Marcel. Jsou to kinetická svítidla, která využívají přední vidlice bicyklů v kombinaci s vytříbenými materiály. Zlato a křišťál tak evokují nejen dadaistickou poetiku a dílo Marcela Duchampa, ale i lásku k cyklistice. Skleněná část je z olovnatých krystalů, které jsou jedny z nejcharakterističtějších symbolů lustrů.

 

DESIGNBLOK 2016

27. - 31.10. 2016

od 10:00 do 21:00

Openstudio, Průmyslový palác, Výstaviště 67, Praha 7

 

 

 

 

 

 

Lukáš Houdek - Rybolov

Lukáš Houdek - Dear Marcel