Last Fata Morgana
Vytvořeno: 11. 2. 2016 od Ateliér módní tvorby

Klobouky kaktusovitého tvaru,  excentrické výšivky, svůdné dámské šaty či romantismem inspirované fetišistické spodní prádlo – to jsou příklady kolekcí studentů a čerstvých absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), kteří se pod vedením Pavla Ivančice představí na přehlídce Last Fata Morgana, organizovanou ve spolupráci s Českým centrem v Londýně. Výstava proběhne v rámci International Fashion Showcase 2016 (IFS), oficiální doprovodné akce London Fashion Week od 19. do 23. února 2016 v prostorách majestátního Somerset House u řeky Temže. IFS se letos zúčastní 80 návrhářů z 24 zemí.  

 

Čeští designeři se představí na International Fashion Showcase již potřetí. V minulých letech se díky spolupráci Českého centra a Czech Fashion Council v Londýně představili například také Pavel Berky, Jakub Polanka a Janja Prokić, kteří studovali na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

 

,,Hlavní myšlenkou expozice je vyjádřit pohled na módu jako vidinu lepšího světa, kde rovnoprávnost, tolerance a svoboda patří mezi základní lidské hodnoty,” vysvětluje kurátor projektu Pavel Ivančic, přední český návrhář a absolvent prestižní londýnské designerské školy Central Saint Martins, který zároveň vede ateliér módní tvorby na UMPRUM. Klíčovým kritériem pro výběr vystavovaných kolekcí byla podle Ivančice jejich schopnost vystihnout myšlenku skrze bezprostřední styl, experimentální přístup a cit pro inovaci společně se širokou znalostí krejčovství a techniky textilní tvorby. Téma české přehlídky vychází z celkové koncepce IFS v roce 2016, jímž je právě utopie jako prostor nových možností a představivosti.  

 

Vystavující návrháři - Filip Jakab, Karolína Juříková, Tereza Rosalie Kladošová, Markéta Kratochvílová, Monika Krobová, Sofya Samareva a Antonín Šimon  - ve svých kolekcích prolínají společenská témata s vlastními uměleckými myšlenkami: optická iluze, DIY art, nebo genderovou krizi. Hned čtyři z nich (Filip Jakab, Markéta Kratochvílová, Monika Krobová, Sofya Samareva) jsou letos nominováni na cenu Czech Grand Design. Ani na mezinárodním poli nejsou návrháři žádnými nováčky a mají za sebou spolupráce se zvučnými jmény jako Raf Simons, Steven Tai, Meadham Kirchhoff či Bernhard Willhelm.

 

Nápaditá instalace Aleše Kachlíka ze studia produktového designu vedeného přední designérskou dvojicí Olgoj Chorchoj připomíná jakýsi mytický strom hojnosti, ze kterého místo ovoce  visí oděvy různého charakteru – od chlupatých pestrobarevných šatů s kočičími motivy, přes průhledné plédy pokryté střapci až k džínovým dámským oblekům, inspirovaným uniformní jednoduchostí. Každý z designérů představí svůj osobitý styl, který jeho tvorbu činí jedinečnou. Odborným garantem londýnské expozice je Liběna Rochová. Výstavu doprovází i katalog s originálními fotografiemi od Karin Zadrick.

 Součástí výstavy bude také workshop pro veřejnost zaměřený na současnou výšivku a tkaní či diskuze o aktuální situaci na poli módního průmyslu ve střední Evropě, kde Českou republiku zastoupí Pavel Ivančic.

 

Doplňující informace

 

Organizátoři: České centrum v Londýně, UMPRUM

Webové stránky International Fashion Showcase http://design.britishcouncil.org/ifs2016

 

zdroj tiskové zprávy: Česká centra