Last Fata Morgana v Praze
Vytvořeno: 28. 4. 2016 od Ateliér módní tvorby

Úspěšný výstavní projekt studentů a absolventů UMPRUM Last Fata Morgana, který získal mezinárodní ocenění Country Award na International Fashion Showcase v rámci London Fashion Week 2016, se představí v Praze. K vidění bude od 6. do 8. května 2016 ve Ville P651 na pražské Ořechovce.

 

Last Fata Morgana reflektuje téma International Fashion Showcase 2016 „Utopia“. Představí se zde práce sedmi mladých autorů, ve kterých se  objevují reakce na společnská témata, vlastní myšlenky a představy přenesené do oděvů a doplňků. V kolekcích se propojuje experimentální přístup s širokou znalostí krejčovského řemesla a technik textilní tvorby. Celkovou myšlenku dovršuje instalace, která je koncipovaná jako oáza v nestálém světě. „Pražská výstava má odlišný formát než prezentace v Londýně a myslím, že to bude zajímavé překvapení.“ prozrazuje kurátor Pavel Ivančic, který vede Ateliér módní tvorby UMPRUM.

 

Mladí autoři představí osobité modely, které odhalují jak jejich vnímání světa, tak i osobnost svých tvůrců. Kolekce šperků Enfant terrible absolvetky Ateliéru K.O.V. Markéty Kratochvílové je věnována fenoménu ženského těla. Problematiky subkultur se dotýká kolekce Antonína Šimona District Youth, který v duchu novodobého dandysmu představuje kolekci lesklých bomberů.  Hravá ironie je typická pro tvorbu Terezy Rosalie Kladošové. V kolekci Miau vychází z fenoménu normalizačního kutilství a vytvořila sérii nápaditých kreací na pomezí oděvu a objektu. Filip Jakab pracuje s dekonstrukcí, neustálým zpochybňováním a přetvářením oděvu. Na Last Fata Morgana vystavuje svou kolekci Invisible beauty, invisible love. Extravagantní klobouky z králičí srsti Sofye Samarevy lze charakterizovat jako spojení tradičního materiálu s netradiční, přímo surrealistickou formou. The cut outs Moniky Krobové je inspirované pracovními uniformami. Karolína Juříková ve své kolekci Utopia vrací k práci s původní československou textilní technikou ArtProtis.

 

Instalaci doplní dvě fotografie Karin Zadrick, které speciálně vytvořila pro pražskou výstavu. Karin Zadrick je zároveň autorkou obrazového materiálu výstavního katalogu Last Fata Morgana.

 

Výstava prezentuje pohled nové generace mladých českých návrhářů, kteří nějsou zatížení minulostí totalitního režimu. Jako součást digitální globalizované generace cítí spojení s celým světem, uvědomují si zároveň tradici a respektují kulturní odkaz. Snaží se prezentovat vnímání módy jako možnost lepšího světa, ve kterém jsou rovnoprávnost, tolerance a nezávislost základní hodnoty.

 

Výstavu Last Fata morgana pořádá Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze ve spolupráci s Českým centrem Londýn.


 
 

6. – 8. května 2016

Dernisáž 8. 5. od 14 hodin.
Výstava bude ukončena dernisáží - neformálním odpolednem na zahradě, spojeným s brunchem, hudbou a setkáním s designéry.

 

Villa P651
Pevnostní 651/8
Praha 6 160 00

 

Vystavující: Tereza Rosalie Kladošová, Karolína Juříková, Monika Krobová, Sofya Samareva, Markéta Kratochvílová, Antonín Šimon a Filip Jakab
Kurátor výstavy: Pavel Ivančic
Fotografie: Karin Zadrick
Grafická úprava katalogu: Jiří Mocek
Instalace výstavy: Aleš Kachlík

Spolupořadatel výstavy: České centrum Londýn

Hlavní partner výstavy: Pražská plynárenská, a.s.

 

Tisková zpráva - Last Fata Morgana_Prague Edition

Fotografie ze zahájení výstavy Last Fata Morgana v Praze