There Is Only You
Vytvořeno: 9. 2. 2017 od Ateliér módní tvorby

There Is Only You je výstava studentů a absolventů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kteří pod vedením MgA. Pavla Ivančice ve spolupráci s Českým centrem Londýn představí svou tvorbu na mezinárodní přehlídce mladých módních talentů International Fashion Showcase 2017 (IFS). Výstava se uskuteční ve dnech 17. – 21. 2. 2017 v prostorách Somerset House jako doprovodná akce London Fashion Week.

 


Čeští designéři se představí na International Fashion Showcase již počtvrté. Velký úspěch zaznamenala česká kolekce minulý rok.  Expozice studentů a absolventů UMPRUM na získala hlavní cenu poroty za instalaci Last Fata Morgana.

 Hlavním tématem IFS rok 2017 je fenomén globální vs. lokální.  ,,Každý z pěti designérů svou tvorbou definuje své osobní teritorium nacházející se prostoru, pro který nemusí platit běžná pravidla. Designéři, poháněni osobní aktivitou, sebeuvědoměním a zodpovědností, vytvářejí svůj vlastní kaleidoskop složený z různých úhlů pohledu. Smysl nespočívá v hledání, ale vytváření sebe sama,“ specifikuje svůj kurátorský koncept Pavel Ivančic - přední český návrhář a absolvent prestižní londýnské designerské školy Central Saint Martins, který zároveň vede ateliér módní tvorby na UMPRUM a působí jako Head of Design ve společnosti Pietro Filipi.

 
Českou expozici budou na International Fashion showcase opět reprezentovat studenti a absolventi Ateliéru módní tvorby a Ateliéru designu oděvu a obuvi, jmenovitě Michaela Čapková, Filip Hieke, Tereza Rosálie Kladošová, Tereza Ledvinová a Kateřina Plamitzerová. V kolekcích pro rok 2017 se prolíná téma letošního ročníku IFS s osobními pocity a názory, které se svou tvorbou snaží vyjádřit. Hranice mezi spirituálním a materiálním, vztah oděvu a jeho nositele, propojení předmětů denní potřeby s oblečením, ženskost ve vztahu k mytologii a japonským anime filmům, oděv jako prostor vyvolávající vzpomínky…  Žádný z designérů přitom není na mezinárodním poli módy nováčkem.


Autorem instalace je jako v předchozím roce Aleš Kachlík, student Ateliéru produktového designu na UMPRUM, vedeného studiem Olgoj Chorchoj. Jednotlivé modely designérů zasadil mezi dvě velká zrcadla, vytvářející iluzorní prostor, skrze který budou vyprávět svůj unikátní příběh. 

Patronkou výstavy se stala herečka Jenovéfa Boková. "Bylo mi velkou ctí si jejich modely nejen vyzkoušet, ale s některými z designérů ae i osobně setkat a společně so popovídat o jejich tvorbě. Tito mladí designéři jedou kromě svých děl prezentovat i nás - naši zemi - a dělat nám tedy dobré jméno ve světě. Už jen proto stojí česká výstava za pozornost. Přeji jim, aby si tuto příležitost maximálně užili. Je krásný pocit setkat se s lidmi z různých koutů světa, kteří pracují ve stejném oboru a navzájem se touto cestou inspirují, " komentuje českou účast na ISF Jenovéfa Boková. 

Odborný dohled zajišťují architekt a designér Jiří Pelcl, společně s designérkou Liběnou Rochovou, držitelkou ceny Czech Grand Design 2016, a Annou Orsini, uměleckou ředitelkou London Fashion Week. Součástí výstavy bude i katalog s fotografiemi od české fotografky Karin Zadrick, která společně s Jenovéfou Bokovou připravila soubor několika fotografií s názvem UMPRUM ROCK’S!

Kromě výstavy proběhne rukodělný workshop pro britskou veřejnost a Alice Klouzková, designérka a absolventka pražské UMPRUM, představí svou knihu s názvem Dědictví, tradice, inovace.  V rámci doprovodných akcí se též uskuteční panelová diskuse na téma zapomínání/ uchovávání tradičních řemeslných technik a identity české módy, fashion performance českých tvůrců tvořících v Praze a v Londýně a workshop pro veřejnost zaměřený na uchopení tradičních řemeslných postupů skrze nové technologie vedený Alicí Klouzkovou.

 
IFS má tradičně velmi dobrý ohlas jak u profesionálů z módní branže tak médií i laické veřejnosti. Je organizována British Fashion Council ve spolupráci s British Council a každoročně se jí zúčastní kolem 20 zemí z celého světa.

 

 

Partneři: Lasvit, Techo, Pilsner Urquell, British Council, Czech Tourism, Velvyslanectví České republiky v Londýně, Ministerstvo kultury České Republiky, Magistrát hlavního města Prahy, Preciosa, VinoVitaj, Dolce Vita, Modeschau, RadioWave.

 

 

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ