Anna Jožová součástí New Glass Selection
Vytvořeno: 8. 2. 2021 od Ateliér skla

New Glass Selection

8. 2. – 16. 4. 2021
Galerie Kvalitář, Senovážné nám. 17, Praha 1

 

Anna Jožová z Ateliéru skla UMPRUM vystavuje společně s Janem Houserem a Jiřím Krejčiříkem na výstavě New Glass Selection v Galerii Kvalitář.

Výstava New Glass Selection propojuje umělce, kteří se ve své sklářské tvorbě pohybují na poli volného umění a umění užitého. Představuje autora, který je v galerii Kvalitář etablovaný, spolu s autory, které jsme doposud nevystavovali. Milan Houser se prosadil se svým svébytným vizuálním jazykem, zaměřeným na médium klasického závěsného obrazu s přesahem do tvorby objektové a nyní je zde poprvé vystaven v novém kontextu, spolu s dvěma představiteli umění užitého – konkrétně pak sklářství – Annou Jožovou a Jiřím Krejčiříkem.

Anna Jožová v současné době studuje Ateliér Skla Ronyho Plesla. Autorka si během poměrně krátké doby vybudovala svébytný designérský rukopis kombinující materiálovou pluralitu se sofistikovanou nadsázkou. Ikonickou sérií je bezesporu cyklus Líza, který humorně reaguje na tradiční technologii muránského skla, které je nahrazeno materiálem i technikou mnohem profánnější. Experimentální a nekonvenční přístup autorka prokázala v dílech Keto a Gaia, které spojuje environmentálně-kritický aspekt. Zatímco sedimentární vrstvy díla Gaia v sobě obsahují písek z míst, která zaniknou vinou nepříznivých vlivů, cyklus Keto je založen na principu recyklace odpadního materiálu. Souborně můžeme v práci Anny Jožové vidět vysokou míru materiálové odvahy, se kterou k disciplíně skleněné vázy přistupuje – v jistých kritériích tohoto tradičního tématu využívá jeho mantinely, jindy je zcela záměrně, až satiricky překračuje.

Kurátor: Jan Dotřel