Anna Jožová - GAIA
Vytvořeno: 5. 3. 2020 od Ateliér skla

Anna Jožová – GAIA

6. 3. – 19. 3. 2020
Czech Design Store, Opatovická 1737/3, Praha - Nové Město

 

Studentka Ateliéru skla UMPRUM Anna Jožová vystavuje svou nejnovější kolekci váz GAIA, která vznikla během její studijní stáže na Novém Zélandu.

Mladá sklářka Anna Jožová se doposud vyznačovala tvorbou s humornými prvky spojenou i s nadsázkou, se kterou přistupovala k tradičním disciplínám. S novou kolekcí váz Gaia, se však představuje tvůrkyně, která se nebojí hledat nové přístupy k tvorbě, inspiraci si přitom přiváží až z dalekého Nového Zélandu.

Autorka na vernisáži představí svůj nový projekt a dosavadní zkušenosti s hledáním nových postupů dekorováním a glazur. Naposled autorka vystavovala roce 2019 na Czech Design Weeku.

V zimním semestru absolvovala stáž na Novém Zélandu na Otago Polytechnic v Dunedinu. Tento výjezd dal podnět ke kolekci váz Gaia. Její přístup k tématu znamenal proces, kterým se připoutávala k místnímu prostředí, aby nakonec přišla s vlastní metodou dekoru.

Navázala tak na své dlouhodobé experimenty s novými technologiemi. Praskliny, zvedající se a odchlipující se strata lze chápat jako relikvie zélandské duny. Do vrstev dekoru byl zakomponován materiál z míst, která pravděpodobně brzy zaniknou vinou klimatické změny.

Anna Jožová studuje od roku 2017 v Ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla na UMPRUM v Praze. Dříve studovala Design keramiky pod vedením Antonína Tomáška na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Oboru keramiky a porcelánu se Anna věnovala již při studiu na Střední umělecké škole Václava Hollara.

Svou tvorbu prezentovala v roce 2018 v rámci několika výstav (London Design Week, Czech Design Week, Glassfest Karlovy Vary). V posledních letech se soustavně věnuje zejména sklářské tvorbě a designu, přičemž kombinací různých, na první pohled nesourodých materiálů a klasických sklářských technik vytváří nové unikátní objekty.

 

Grafické zpracování: Filip Kopecký 

Použit text od: Tereza Hrdličková 

Foto: Travis Geertruida 

 

 

Zdroj: https://czechdesignmag.cz/2020/03/mlada-sklarka-anna-jozova-predstavuje-novou-tvar-s-kolekci-gaia/?fbclid=IwAR0MziRP-MU9yltGRokORcVFsmyDbGk7zw_AOq2YUw5xjgYW4MpKPNGd49E

Foto: Travis Geertruida