Dominika Petrtýlová - Black Angel
Vytvořeno: 29. 9. 2020 od Ateliér skla

 

Dominika Petrtýlová - Black Angel

7. 10. - 11. 10. 2020

Openstudio, Gabriel Loci, Holečkova 106/10, Praha 5, 
Sektor B/ 2. patro, B.208

 

Studentka Ateliéru skla Dominika Petrtýlová uvede na Designbloku užitý i umělecký objekt Black Angel. Karbonová černá orchidej je poličkou na solitérní nádobu, plazivý démonický květ i elegantní znepokojující dílo.

  Orchideje mám ve velké oblibě pro jejich bizarní květy, které připomínají různé ptáčky, hmyz nebo dokonce postavy. Orchideje napodobují morfologii hmyzu, aby nalákaly ty správné opylovače a odradily ty nevhodné. Ale my, lidé, v nich vidíme i postavy a nebo dokonce tváře, to je způsobeno psychologickým jevem, který se nazývá pareidolie –  je to jev, při kterém si mozek na základě fantazie a zkušeností dokresluje neurčité prvky do smysluplných obrazů. Zvolila jsem si konkrétní druh černé orchideje, která se nazývá FREDCLARKEARA – Black Angel a byla speciálně vyšlechtěna v roce 2010 Fredem Clarkem v USA. Nyní je to orchidej, která má nejblíže černé barvě, protože v přírodě se jinak černá barva nevyskytuje – vždy jde o nejtmavší odstíny fialové či červené. Tento speciálně vyšlechtěný hybrid má uprostřed svého květu portrét jakéhosi démona, který se chechtá a mně to evokuje jakýsi výsměch lidstvu a jejich pokusům o ovládání přírody.

  Vytvořila jsem charakterový portrét této orchideje jak na mě působí. Jelikož každou orchidej personifikuji a připisuji jim určité lidské vlastnosti jako naivitu, něžnost či namyšlenost, i u fredclarkeary vnímám její povahu – ta je pro mě zlomyslná, sebevědomá, elegantní a tajemná – toto jsem se snažila vystihnout skrz materiály a zpracování.

  Okvětní lístky orchideje jsou z karbonového vlákna, které je pro mě luxusním a elegantním materiálem, který je temný až pekelný – vyrobený z uhlíku a s hadí texturou. Samotný portrét je pak ručně za tepla vymodelovaný na huti. Komplexně mi pak šlo o to vytvořit volný objekt nejasné funkce, který působí temně, divně, démonicky, ale zároveň groteskně. Dílo Black Angel slouží jako solitérní polička na vždy jednu konkrétní nádobu.