František Jungvirt na Bologna Design Week 2019
Vytvořeno: 23. 9. 2019 od Ateliér skla

František Jungvirt na Bologna Design Week 2019

 

Czech Design Week

23. - 28. 9. 2019

Bologna Design Week, Adiacenze in Vicolo Spirito Santo 1 / B - Bologna.

Czech Design Week se představí na Bologna Design Weeku projektem nazvaným Forgotten Glass treasures (Zapomenuté skleněné poklady) od mladého designera Františka Jungvirta, studenta UMPRUM, Ateliéru skla Ronyho Plesla.

 Počátky českého sklářství se datují na přelom 13. a 14. století. Tradice, skrze kterou nás zná celý svět. Broušený olovnatý křišťál, ryté a smaltované vázy. Nostalgické předměty, které byly v každé vitríně našich dědů a babiček. Labuťky, košíčky, tácky, vázičky, panákovky, čajáky a také různé voňové věci. Vytvořil jsem jakousi výkladní skříň, vitrínu, pohled pod vodní hladinu, drn trávy. Chemické procesy a změny povrchů. Tradice, řemeslo, vkus, který se mění a někam „krystalizuje“. Tradiční broušený křišťál, rytá zvěř a smaltované kytičky se pomalu stávají zapomenutým skleněným pokladem. Přesto se tradice ruční výroby skla u nás drží a české sklo je stále na špičce světové kvality, také díky mladým kreativním lidem.

 Digital Detox Design italského kurátora Alessio Conti ve spolupráci s českým týdnem designu (CZDW) představí na veletrhu CERSAIE svůj projekt Alkemia, mezinárodní výběr designerských projektů pod společným tématem experimentu, světa alchymistů.

V éře hyper-historie je obtížné vyvažovat technologický pokrok, etické a kulturní hodnoty. Na lidskou úroveň má značný dopad náš každodenní život. Čas strávený v digitální éře se násobí a vytváří nekonečné ozvěny, které urychlují a de-synchronizují naše akce.

Projekt Alkemia se snaží otevřít diskusi o smyslu kreativity. Přes odlišné druhy materiálů a alchymistické tradice je návštěvník vyzván k důkladnému kontaktu s jejich tajemstvím, vůní, jejich vibrací a příběhy. Jde o umělecké cesty, kde se hmota rozpouští, mění a transformuje.

 Zastoupení umělci a značky.

Ascari Falegnami, Czech Design Week – František Jungvirt, Doodesign, Matteo Bandi, Matteo Giannierini, Nestart, Olfattiva, Pollini home, Sapiens design

Bologna Design Week 2019. Pátý ročník designové přehlídky spojený s mezinárodní výstavou Cersaie. V centru Bologně v historických budovách, kostelech, uměleckých galeriích a showroomech se budou konat výstavy, workshopy, soutěže, filmové projekce a prohlídky.

 

 

https://www.bolognadesignweek.com/

https://www.instagram.com/bolognadesignweek/

https://www.facebook.com/bologna.design.week