Párty a Zrcadlo - témata Ateliéru skla na ARTSEMESTRU zima 2019
Vytvořeno: 22. 1. 2019 od Ateliér skla

Dominika Petrtýlová - Party Vase
Skrz “Party vase” oživuji fenomén malovaných rokokových váz, jejichž obvyklými náměty byla milostná dobrodružství tehdejší šlechty. Jemnost a křehký erotismus 18. století však vystřídalo opojení psychedelickými látkami a temnost století 21.

 

Eliška Monsportová
Zrcadlo Botanical Garden je projekt, který odkazuje na fascinaci flórou a soužití s přírodou jako takové. Botanické zahrady jsou místa, kde můžeme vidět rostliny, někdy i poslední ohrožené kusy, z dalekých koutů světa a nechat se inspirovat různorodým tvaroslovím, barvami a vším co rostliny nabízejí. Zrcadlo tak odkazuje na pohled do skleníku, ve kterém se díky sklu odrážíme jako v zrcadle a za zamlženým sklem prosvítají  přírodní poklady. Zrcadlo je ve formě historizujícího triptychu, který je však zpracovaný současnými technikami a vzniká tím pro mě takový pomyslný oltář splynutí člověka s přírodou. 

 

Marieta Tendenacová - Apeiron
…The saints are not called dead but sleeping.(St. Jerome)
Tento obskurní předmět se použitými prostředky pozastavuje nad fascinací, kterou vzbuzuje relikviářní ostatek a jeho psychologickým efektem, jehož prostřednictvím relikviář tvoří spojnici mezi božským a pozemským. Scéna je tak zároveň odlehčenou polemiku nad tělesným a duchovním. Na displeji je promítnuto video ze sondy procházející jícnem, v remaku relikviáře je umístěna čokoládová pralinka.

 

Sabina Falcmanová - Fireplace
“Fireplace” je odkazem na druh party, kterou mám už od dětství nejraději. Oheň očišťuje, oheň ponouká k spontánnosti, u ohně mohu být sama sebou. Na své práci jsem se kromě kontextu zaměřila na využití neonu poněkud netradičním způsobem.

Sabina Falcmanová - Dracula
Karafa “Dracula” svým tvaroslovím připomíná slavného krvepijáka dávných dob. Při hledání tvaru karafy na červené víno jsem čerpala ze zkušeností z letního sběru vína, kdy kromě hroznů v celé směsi zůstává i spousta krve (např. z poranění..)

 

Marek Šilpoch - Whisky set
“Dobrá skotská, kubánské doutníky, jazz z vinylových desek znějících ze starých reproduktorů a kožená křesla od Eamesových. Takhle si představuju párty, až mi bude 60 let.”


 

 

 

 

ARTSEMESTR zima 2019

25. 1. - 29. 1. 2019
zahájení: čtvrtek 24. 1. od 19 hodin

UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

 

Studenti Ateliéru skla řešili v letošním semestru 2 témata, Párty a Zrcadlo. Prváci narozdíl od starších spolužáků dostali za úkol návrh a realizaci karaf ve spolupráci se sklárnou Rückl - Nižbor.