František Jungvirt - CHRIST’S FAMILY
Vytvořeno: 29. 9. 2020 od Ateliér skla

Franitišek Jungvirt - CHRIST’S FAMILY
Projekt CHRIST’S FAMILY v expozici sběratelského designu na Designbloku
 
7. - 11. 10. 2020
ARTHOUSE, v Národopisném muzeu v Letohrádku Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5
 
Vstupné: vstup zdarma po předložení platné vstupenky na Designblok
Otevřeno: od 10.00 do 21.00 hodin

Klauzurní projekt Františka Jungvirta bude k vidění na Designbloku v sekci vybraných děl v expozici sběratelského designu ARTHOUSE. Trojice objektů CHRIST'S FAMILY je věnovaná příběhu svaté rodiny. Jedná se o jednokusové sběratelské kusy, vše je ručně vyráběno na míru.
 
Člověk nemusí vidět žádnou popisku ke křesťanskému dílu a přesto při pohledu na obraz představující Ježíše a jeho nejbližší dokáže odhadnout o koho se jedná. Jak ale doopravdy vypadali a jaké jsou jejich příběhy?

Bílý objekt s lunou symbolizuje postavu Panenky Marie (bílá barva je symbolem čistoty, luna neposkvrněného početí).
Kříšťálový objekt s křížem symbolizuje postavu Ježíše Krista (kříšťál je symbolem průzračnosti víry, kříž pak odkazem Ježíšova utrpení).
Černý objekt s lilií je věnovaný postavě svatého Josefa  (černá barva je symbolem smrti, sv. Josef se údajně nedožil ukřižování svého syna Krista, sv. Josef je častokrát zobrazován s bílou lilií a dítětem, Ježíšem v náručí).
 
Císaři a králové měli cestovní oltáře, symboly .. často to byla část oltáře hlavního. - Objekty se skládají ze dvou částí, těla a symbolu, plní tedy funkci cestovního oltáře. Použité malířské zlacení 24 K zlatem, devocionálie svatých, ručně vyráběné symboly s vkládanými kameny Swarovski, za tepla modelované reliéfní nálepy na každém z objektů - renesanční technika. Realizováno v české sklárně, na huti Martina Štefánka.