IHOR Sáry Matysové a Ihora Sabadoshe
Vytvořeno: 28. 9. 2020 od Ateliér textilu

IHOR Sáry Matysové a Ihora Sabadoshe
Když minimalistická abstrakce navštíví tradiční českou manufakturu

7. 10. – 11. 10. 2020

Openstudio, Gabriel Loci, Holečkova 106/10, Praha 5, místo B217

Sára Matysová z Ateliéru textilní tvorby a Ihor Sabadosh z Ateliéru designu nábytku a interiéru stojí za novou značnou IHOR. Letos se poprvé představují na Designbloku sérii textilních produktů, nábytku a interiérových doplňků. Důraz na barvu, formu, materiál a technologie je charakteristickým pojítkem celé kolekce.

 

Značka IHOR je novým příchozím na české designové scéně a od počátku se vyznačuje zapálením pro dokonalé řemeslné zpracování těch nejkvalitnějších lokálních materiálů. Umělecká dvojice Sára Matysová a Ihor Sabadosh preferují čistý design vertikál a horizontál v základní barevné škále, který jim podobně jako osobnostem hnutí De Stijl umožňuje maximální vyjádření za použití minimálních obrazových prostředků. Kolekce interiérových doplňků od textilií po vázy, zrcadla či židle dává tušit jejich rozmanité nadání a zároveň vášeň pro tradiční české řemeslo.

Kolekce Piet
Podobně jako Piet Mondrian i stejnojmenná kolekce značky IHOR redukuje vzory a barvy na ty nejzákladnější linie v modré, žluté, červené a černé. Dvojice se nechala unést strukturou a přirozenými vlastnostmi přírodního materiálu. V harmonickém geometrickém uspořádání horizontál a vertikál v sytých barvách nechává promlouvat příběh jednotlivých textilních technik, které v České republice mají stoletou historii. Designové duo si pečlivě vybíralo továrny pro výrobu svých návrhů a objelo celou republiku v pátrání za historicky tradičním řemeslem. Ručně tkané kelimové koberce byly vyrobeny v Moravské gobelínové manufaktuře, první manufaktuře svého druhu v Československu. Tkané deky byly zase realizovány v rodinné Tkalcovně Kubák ve Strmilově za použití výhradně přírodních materiálů, jako je vlna, bavlna a len. Naopak pletené deky vznikly ve spolupráci s českou firmou Novia Fashion, jejíž unikátní technologie nechaly zaznít propracovaným motivům hravých dětských dek z merino vlny. Textilie volně doplňují ručně malované hračky vyrobené pomocí moderní technlogie zpracování dřeva. Hravé tvarosloví a výrazná barevnost potěší jako doplněk interiéru nejen děti.

 

Zrcadla, vázy a židle
Dalším expresivním doplněním interiéru od značky IHOR je i stolní zrcadlo, které se pohybuje na hraně funkčního předmětu a uměleckého objektu. Jeho unikátní základna ze skleněných korálků, které neprošly kvalitativní kontrolou výroby Preciosa a staly se tak odpadním materiálem, je šetrně zatavena a obohacena o kovovou konstrukci ve zlatém či stříbrném provedení. Podobně i dvojice váz experimentuje s vnímáním prostoru, světla a stínu. Ručně foukané vázy Fluid Geometry si pohrávají s nedokonalostí vytvořenou procesem vtékání skla do ostrých hran kovové formy. Striktně definované tvary se rozbíjí a chladné sklo zjemňuje. U porcelánových váz Douze je specifický rotační tvar rozložený do dvanácti ploch, které na své glazuře nechávají lámat světlo, čímž tvoří vzorník odstínu dané barvy. Celou kolekci uzavírá ultimátní designový kousek; Happy & Angry Chair je limitovaná série židlí a čalouněných křesel, které tvoří jakýsi pomyslný střed, z něhož celá pestrá paleta produktů značky IHOR vychází.

 

Tkané deky (foto Lenka Glisníková)

Vázy (foto Lenka Glisníková)