Ateliér textilu na Grand Prix Mobitex 2016
Vytvořeno: 7. 4. 2016 od Ateliér textilní tvorby

Ve dnech  20.-23. 4. probíhá v Brně mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX. Na této akci se představují nejnovější trendy ve vybavení interiéru a doplňky bydlení a tvoří tak alternativní nabídku nábytku a interiérového vybavení oproti obchodním řetězcům.

Součástí přehlídky je i soutěž Grand Prix Mobitex 2016 v Brně, kde se představí vybrané projekty UMPRUM. Studentky Ateliéru textilní tvorby Eliška Hlavačková, Amálie Koppová a Eliška Svobodová budou reprezentovat svými projekty ze zimního semestru 2015/2016, soutěžní team doplní Monika Matějková z Ateliéru produktového designu.

 

Eliška Hlavačková: VADY DŘEVA - Kolekce autorských nádob.

Experimentální projekt se zabývá kvalitou dřeva, respektive jeho vadami a konkrétně trouchnivostí. Jedná se o postižení dřevokaznou houbou, která dokáže rozložit dřevo na prach a vytvořit v rostoucím kmeni stromu dutinu obrovských rozměrů. Toto poškození je vnímáno v projektu jako ryze přirozená forma pro tvarování nádob ze skla a vytváření autorských malosériových kolekcí. Rozřezané špalky byly rozpůleny a ve sklářské huti se opakovaně foukalo do formy natavené sklo z píšťaly. Výstupem se staly nádoby z čirého skla, které kopírují velikost a tvar dutiny způsobené trouchnivostí. Postupným odhoříváním dřeva při vyfukování sklem se každá následující nádoba ze stejné formy zvětšuje, tvar je na pohled autentický, při tom si v detailu zachovává svou originalitu. V projektu tak šlo o nové využití, které ukázalo cestu k alternativnímu zpracování „vadného“ dřeva než jak je běžné v dřevozpracujícím průmyslu, kdy se takovéto dřevo seštěpkovává na palivo.

Materiál: čiré sklo, dřevo


Amálie Koppová: Coalit

Projekt vychází ze známého principu a v Asii hojně používaného čištění vody uhlíkem, který pochází z japonského dubu. Snahou bylo nahradit exotický dub lokálně dostupnou alternativou, českým dřevem, které by prošlo podobným procesem výroby a vzniklé uhlí by mělo stejné čistící vlastnosti. V projektu Coalit byl systém čištění pitné vody aktivním uhlím propojen s antibakteriálním stříbrem a energetizujícím křišťálem. Vznikl set, který během několika hodin přefiltruje vodu ve stolní karafě. Jelikož aktivní uhlík má omezenou dobu, po kterou adsorbuje nečistoty z vody, je upevněn ke křemenu a řetízku stříbrným háčkem, díky němuž se dá snadno vyměnit za nový kus. Použitý uhlík je možné v rozdrcené formě využít jako hnojivo známe pod názvem biouhel. Uhlí v půdě neutralizuje kyselost a váže na sebe živiny a důležité látky, které se z půdy nevyplavují. Celý set je zabalen do průsvitného papíru prošitého bavlněnou nití.

Materiál: uhlí, stříbro, křišťál, chirurgické hedvábí, sklo, voda, plastAnežka Svobodová: SCHIRM 

Kolekce autorských stínidel je určena pro současný interiér a vychází z myšlenky recyklace, opětovného používání starých odložených konstrukcí lamp a lustrů. Tyto „objects trouvés“ jsou repasovány (je odstraněn starý textilní materiál, opravena konstrukce…) a následně jsou původní tvary nově vypleteny povoskovanými provázky.  Tematicky se série inspiruje nalezenými konstrukcemi starých stínidel, provázky je docilováno nového tvarosloví. Zvolená barevnost je střídmá, ovšem výběr barev je otevřený variabilitě.

Materiál: kov, bavlněný voskovaný provázek


Monika Matějková: Frame /Skládací schůdky do interiéru...

Tvar je inspirovaný malířským stojanem, který využívá princip stability tří opěrných bodů. Schůdky se skládají povytažením kožených popruhů, za které se snadno přenášejí. V interiéru nahrazuje výškové pomocníky jako je židle, kterou převyšuje.

Materiál: dub + kůže